خطرات محتمل علیه کابل‌های زیر دریایی ناشی از بحران دریای سرخ

بر مبنای برآورد شرکت ارتباطات «اچ‌جی‌سی گلوبال کامیونیکیشنز» مستقر در هنگ گنگ، دو کابل که غرب را به شرق متصل می‌کند، قطع شده که بر 25 درصد از ترافیک منطقه، تأثیر گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آسیب‌های واردشده به کابل‌های ارتباطی حیاتی در زیر دریای سرخ در چند روز پیش، نگرانی‌هایی را در سطح جهان از تهدیدات ناشی از منازعه کنونی خاورمیانه علیه خطوط اینترنت ایجاد کرده است.

تشدید درگیری در این مسیر کشتیرانی، وضعیت نگران‌کننده‌ای ایجاد کرده؛ به‌ویژه که آب‌های نزدیک به یمن، مسیری حیاتی برای کشتیرانی و همچنین مکانی بسیار مهم برای کابل‌های زیردریایی که حامل ایمیل و ترافیک دیجیتال میان آسیا و غرب هستند، به‌شمار می‌آید.

حدود ده کابل از این منطقه عبور می‌کند که قرار است تعداد بیشتری نیز ساخته شود.

تغییر مسیر اینترنت

طبق گفته تیم استرانگ، معاون تحقیقات شرکت ارتباطات «تله جئوگرافی» دست‌اندرکار تحلیل بازار ارتباطات، بیش از 90 درصد از ترافیک ارتباطی میان اروپا و آسیا از طریق این کابل‌های بسیار مهم صورت می‌گیرد.

بر اساس تخمین استرانگ، تقریباً 500 کابل زیر دریایی در سراسر جهان وجود دارد و به طور متوسط 100 کابل در سال قطع می‌شود.

«نیویورک تایمز» به نقل از استرانگ آورد که در بیشتر موارد، علت قطع کابل وقوع حوادث دریایی مانند کشیدن لنگر است.

استرانگ تاکید کرد که حتی اگر تمام کابل‌ها دریای سرخ قطع شود، می‌توان ترافیک اینترنت را مانند نفتکش‌ها در اطراف دماغه امید نیک در جنوبی‌ترین بخش آفریقا یا به سمت شرق از طریق سنگاپور و ژاپن و از ایالات متحده به اروپا، تغییر مسیر داد.

او گفت: «این مسیر کندتر، اما قابل اجرا است».

قطع دو کابل در دریای سرخ

در همین خصوص شرکت«سیکام» کارشناس تامین ارتباطات برای کشورهای آفریقایی، اواخر ماه گذشته متوجه شد که حرکت داده‌ها در خط آن که از مومباسا در کنیا، از طریق دریای سرخ تا الزعفرانه در مصر امتداد دارد، متوقف شده است.

بر مبنای برآورد شرکت ارتباطات «اچ‌جی‌سی گلوبال کامیونیکیشنز» مستقر در هنگ گنگ، دو کابل که غرب را به شرق متصل می‌کند، قطع شده که بر 25 درصد از ترافیک منطقه، تأثیر گذاشته است.

به گفته پرینش پادایاچی، مدیر ارشد دیجیتال و عملیات شرکت «سیکام»، آسیب به کابل این شرکت در کف دریای سرخ، در آب‌های منطقه‌ای یمن در عمق حدود 650 فوتی رخ داده که دلایل آن تا بیرون کشیدن این کابل‌ها، نامعلوم خواهد ماند.

کابل‌های فاقد حفاظت

پادایاچی ضمن ابراز نارضایتی از بی‌ثباتی منطقه‌ای که مانع تعمیر کابل‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: «ترجیح می‌دهیم جدول زمانی مشخصی داشته باشیم که معلول اوضاع ژئوپلیتیکی نباشد».

طبق گزارش «نیویورک تایمز»، شمار بسیار زیادی از کابل‌ها که از این منطقه پرتنش می‌گذرند نیز نگران‌زا هستند و تخریب خطوط ارتباطی فردی، کار نسبتا ساده‌ای است و کابل‌های کف دریا هم از حمایت چندانی برخوردار نیستند.

تهدیدهای حوثی‌ها

از سویی شبه‌نظامیان حوثی از طریق شبکه‌های اجتماعی تهدیداتی را مبنی بر تخریب کابل‌های مهم دریایی انتشار دادند، اما هیچ مدرکی دال بر موفقیت آنها وجود ندارد.

بر اساس دادهای کمیته بین‌المللی حفاظت از کابل‌ها، تخریب کابل‌ها عمدتا از وسایل ماهیگیری مانند تورهای کشتی‌های ماهیگیری یا کشیدن لنگر کشتی‌ها، ناشی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید