جزئیاتی از آخرین تلاش‌‌ میانجی‌گران برای وقفه در جنگ غزه طی ماه رمضان

منابع العربیه: مذاکرات روز گذشته با مشکلات زیادی روبرو شد تا جایی که تقریبا به بن‌بست رسید اما جنبش حماس تصریح کرد که مذاکرات امروز نیز ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه»، چهارشنبه 16 اسفند گفتند، میانجی‌های مصری و قطری پس از متوقف شدن روند مذاکرات در قاهره در حال حاضر تلاش می‌کنند تا حداقل برای دستیابی به یک وقفه در جنگ غزه در هفته اول ماه رمضان به توافق برسند.

میانجی‌های قطری و مصری در تلاش هستند تا از روز یکشنبه کمک‌های بشردوستانه بیشتری را به نوار غزه وارد کرده و اسرائیل را به موافقت با افزایش ورود کمک‌های انسانی به غزه در ماه رمضان متقاعد کنند.

این منابع گزارش دادند که اسرائیل در ساعات آینده پاسخ نهایی خود به خواسته‌های حماس را به میانجی‌گران ارائه خواهد کرد.

طبق این گزارش، میانجی‌های قطری و مصری با ارسال پیامی به تل‌آویو بر مخالفت خود با هرگونه تحرک نظامی در شهر رفح در جنوب نوار غزه یا ادامه تیراندازی در ماه رمضان تاکید کردند.

این منابع افزودند که حماس خواستار تعیین چارچوب زمانی برای پاسخ اسرائیل به خواسته‌های خود و تعیین جدول زمانی برای پایان مذاکرات شده است.

حماس لجبازی اسرائیل را دلیل اصلی تأخیر در دستیابی به فرمول تفاهم برای آتش‌بس دانست.

«انعطاف نشان دادیم»

حماس با تاکید بر اینکه در طول مذاکرات انعطاف بیشتری مقابل اسرائیل از خود نشان داده، خواستار آتش‌بس کامل و دائمی و همچنین بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال نوار غزه و افزایش ارائه کمک‌ها بشردوستانه شده است.

جنبش حماس همچنین اسرائیل را به شانه‌ خالی کردن از پذیرش آتش‌بس دائمی متهم کرد.

بر اساس اطلاعات رسیده به العربیه، مذاکرات روز گذشته با مشکلات زیادی روبرو شده تا جایی که تقریبا به بن‌بست رسیده است اما جنبش حماس تصریح کرد که مذاکرات امروز نیز ادامه خواهد داشت.

آخرین توافقنامه تبادل اسرا بین دو طرف اسرائیلی و فلسطینی در اواخر نوامبر گذشته بود که منجر به آزادی 105 اسیر اسرائیلی در غزه و حدود 240 زندانی فلسطینی در اسرائیل شد.

در حال حاضر 130 اسیر اسرائیلی در غزه باقی مانده‌‎اند، بر اساس برآوردهای اسرائیل، 30 نفر از آنها کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید