توقیف نیم ساعته یک کشتی در دریای سرخ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا خبر داد که گزارشی مبنی بر توقیف یک کشتی تجاری توسط گروهی که خود را «نیروی دریایی یمن» معرفی کرده دریافت کرده است.

به گفته این سازمان بریتانیایی، این گروه پس از توقف از خدمه کشتی خواسته است مسیر خود را از جنوب غربی شهر عدن تغییر دهند.

نیم ساعت

سازمان تجارت دریایی بریتانیا همچنین در بیانیه‌ای که امروز در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، افزود که روند توقیف این کشتی تقریباً نیم ساعت به طول انجامید.

این حادثه پس از اظهارات مسفر النمیر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت گروه حوثی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است رخ داد.

النمیر روز دوشنبه گذشته گفت که کشتی‌ها باید پیش از ورود به آب‌های یمن از سازمان امور دریایی حوثی‌ها مجوز بگیرند.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره» حوثی‌ها، مسفر النمیر همچنین گفته است که «کشتی‌های کابل گذار زیردریایی قبل از ورود به آب‌های سرزمینی یمن نیز باید از سازمان امور دریایی صنعا مجوز بگیرند.»

النمیر در ادامه گفت که وزارت ارتباطات حوثی‌ها آماده همکاری با نیروی دریایی این گروه در زمینه درخواست مجوز و شناسایی کشتی‌ها است.

تا وسط تنگه باب المندب

آب‌های سرزمینی که این تصمیم حوثی‌ها شامل آن می‌شود تا وسط تنگه باب المندب است که 20 کیلومتر عرض دارد و ورودی دریای سرخ که حدود 15 درصد از ترافیک جهانی کشتیرانی که از کانال سوئز می‌گذرد، از آن عبور می‌کند، است.

در حالی که بیش از یک چهارم محموله‌های کانتینری جهان از جمله پوشاک، لوازم خانگی، قطعات خودرو، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی مانند قهوه از کانال سوئز عبور می‌کنند.

حوثی‌ها از 19 نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌اند که گمان می‌کنند با اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر آن می‌روند. آنها ادعا می‌کنند که این حمله در حمایت از نوار غزه که از 7 اکتبر شاهد جنگ بین حماس و اسرائیل بوده است، صورت می‌گیرد.

این حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها شرکت‌های تجاری را مجبور به تغییر مسیر خود به سوی آبراه‌های طولانی‌تر و گران‌تری در اطراف آفریقا روی آورند. همچنین منجر به گسترش نگرانی‌ها درباره احتمال ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه در پی جنگ اسرائیل و حماس شده است.

ارتش آمريكا هراز چندگاهی به موشک‌هایی كه به گفته خود آماده پرتاب هستند، حمله می‌كند.

برخی ناظران معتقدند که حملات حوثی‌ها ممکن است حتی پس از اجرای آتش‌بس در غزه متوقف نشود.

در این زمینه، رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا گفت: «دلایل خوبی برای تردید داشتن در مسئله توقف حملات حوثی به کشتی‌ها پس از دستیابی به توافق آتش‌بس در نوار غزه وحود دارد».

گیتس در کنفرانسی برای بخش حمل و نقل کانتینری در منطقه لانگ بیچ در کالیفرنیا گفت: «آنها (حوثی‌ها) ممکن است تصمیم بگیرند که از ایده کنترل حجم حمل و نقلی که از دریای سرخ می‌گذرد خوششان بیاید و این کار را برای مدت نامحدودی ادامه دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید