اختلاف نتانیاهو و گانتز به لندن کشیده شد

نتانیاهو از سفر خارجی فعلی گانتز به ایالات متحده و بریتانیا به شدت عصبانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون کانال 12 اسرائیل، چهارشنبه 16 اسفند فاش کرد که دفتر بنیامین نتانیاهو به سفارت اسرائیل در پایتخت لندن دستور داده تا در سفر بنی گانتز به بریتانیا به او کمک نکند.

بر اساس گزارش این کانال، نتانیاهو از سفر خارجی فعلی گانتز به ایالات متحده و بریتانیا به شدت عصبانی است.

دستورالعمل به سفارت اسرائیل در لندن

پس از اینکه نتانیاهو به مایک هرتزوگ، سفیر اسرائیل در واشینگتن، دستور داد که به گانتز طی مدت سفر به ایالات متحد کمک نکنند، اکنون طی دستور العمل مشابهی از سفارت اسرائیل در لندن خواسته است که در هیچ جنبه‌ای از جمله مسائل مربوط به امنیت گانتز به او کمک نکند.

«به او کمک نکنید»

طبق گزارش کانال 12، نتانیاهو، به تزیپی هوتوولی، سفیر اسرائیل در بریتانیا، به کارمندان سفارت دستور داده تا سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل «شین بت» در ایجاد تمهیدات امنیتی برای دیدار گانتز کمک نکنند.

از جمله مسائلی که نتانیاهو خواستار عدم همکاری سفارت اسرائیل با گانتز در آن شده، موارد لجستیکی مانند نقل و انتقال از جایی به جای دیگر و مسکن است.

دستورالعمل‌های نتانیاهو که به سفیر اسرائیل ارائه شده مربوط به کمک در دریافت مجوزهای غیر محدود دیپلماتیک نیز شده است.

سرزنش شدید گانتز

به گفته یک مقام اسرائیلی وزیر دفاع سابق این کشور که یکشنبه گذشته برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی وارد واشینگتن شده بود، از سوی نتانیاهو به شدت سرزنش شد.

ناظران سیاسی می‌گویند موضع نتانیاهو مقابل سفر گانتز نشان‌دهنده شکاف گسترده در رهبری اسرائیل پس از گذشت نزدیک به پنج ماه از جنگ با حماس است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر انتخابات در اسرائیل امروز برگزار شود، اسرائیلی‌ها از بنی گانتز برای نخست‌وزیر شدن حمایت خواهند کرد؛ چراکه اغلب اسرائیلی‌ها او را یک سیاستمدار میانه‌رو می‌دانند اما با این حال دیدگاه گانتز درباره تشکیل کشور مستقل فلسطینی هنوز مبهم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید