اتحادیه اروپا: برای ایجاد کریدور دریایی کمک‌‌رسانی بشردوستانه به غزه تلاش می‌کنیم

رئیس کمیسیون اروپا برای این منظور اواخر هفته جاری به قبرس سفر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق زمینی به نوار غزه، که ماه‌ها در محاصره است، کاهش یافته و تعداد بارریزی هوایی در حال افزایش است، اتحادیه اروپا از تلاش برای ایجاد یک کریدور دریایی کمک‌‌رسانی به ساکنان غزه خبر می‌دهد.

فاجعه‌ «فلکه نابلسی» در جنوب غربی شهر غزه در شمال این باریکه، جایی که نیروهای اسرائیلی به سوی غیر‌نظامیانی که منتظر کامیون‌های بشردوستانه بودند تیراندازی کردند، هفته گذشته افکار عمومی بین‌المللی را تکان داده و جامعه بین‌المللی را بر آن داشت تا راه‌های دیگری را برای ارسال مواد غذایی به باریکه تحت محاصره غزه جست‌جو کند.

سخنگوی اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، چهارشنبه 16 اسفند گفت که «فون در لاین» اواخر هفته جاری به قبرس سفر خواهد کرد تا برای ایجاد یک کریدور امدادی بشردوستانه احتمالی از طریق این جزیره در دریای مدیترانه برای حمایت از ساکنان غزه تلاش کند.

افتتاح کریدور دریایی در اسرع وقت

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سخنگوی رئیس کمیسیون اروپا در یک نشست خبری همچنین گزارش داد:«تلاش‌ها برای اطمینان از توانایی اتحادیه برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها متمرکز است.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که این کریدور دریایی به زودی افتتاح خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا متحد اصلی اسرائیل، اخیراً به کشورهای مصر، اردن و فرانسه در انجام عملیات بارریزی هوایی بر نوار غزه، به ویژه در مناطق شمالی این باریکه، جایی که قحطی گریبانگیر مردم شده، پیوسته است.

عملیات بارریزی هوایی

با این حال، این عملیات بارریزی هوایی بسیار پرهزینه و ناکافی است و برخی ناظران آن را بی‌اثر ارزیابی می‌کنند.
برخی از مقامات همچنین اطمینان از رسیدن این کمک‌ها به ساکنان غزه که به آن نیاز دارند را در منطقه‌ای پر ازدحام و شلوغ مانند غزه دشوار می‌دانند.

از دیگر سو، برخی از کارکنان سازمان‌های بشردوستانه این بارریزی هوایی کشورها را «فرصتی برای اقدامات نمایشی، و راهی ضعیف برای رساندن کمک‌های بشردوستانه» به غزه توصیف می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید