آمریکا و بریتانیا از کشته شدن دست‌کم 2 تن از ملوانان کشتی‌ «کونفیدانس» خبر دادند

خبرنگار «العربیه»: جنگنده‌های‌ آمریکایی و بریتانیایی بر فراز نوار ساحلی استان الحدیده یمن به پرواز درآمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفارت بریتانیا در یمن چهارشنبه شانزدهم اسفند از کشته شدن دست‌کم 2 ملوان در حمله حوثی‌ها به یک کشتی در مقابل خلیج عدن خبر داد.
در همین راستا یک مقام آمریکایی کشته شدن 2 تن از خدمه کشتی کالابر «کونفیدانس» بر اثر حمله موشکی حوثی‌ها در خلیج عدن را تایید کرد.

یک مقام آمریکایی ضمن تایید کشته شدن 2 تن از ملوانان کشتی «کونفیدانس» بر اثر حمله موشکی حوثی‌ها در خلیج عدن، هدف گرفتن این کشتی را «تشدید تنش بزرگ» از سوی حوثی‌ها توصیف کرد.

همزمان با آن «آسوشیتد پرس» گزارش داد که حمله امروز حوثی‌ها به یک کشتی در خلیج عدن چند کشته بر جای گذاشته و باعث انهدام و از کنترل خارج شدن کشتی آسیب‌دیده شده است.

پیش از آن خبرگزاری «رویترز» خبر داده بود که 3 ملوان از کشتی «ترو کونفیدانس» در آب‌های مقابل سواحل یمن مفقود شده و 4 خدمه دیگر این کشتی بر اثر آتش‌سوزی مصدوم شدند.

اذعان گروه حوثی‌

از سویی گروه شبه‌نظامی حوثی‌ در یمن شامگاه چهارشنبه به هدف گرفتن کشتی کالابر «کونفیدانس» در خلیج عدن اذعان کردند.
حوثی‌‌ها اعلام کردند که این کشتی بر اثر حمله موشکی آنها در آب‌های مقابل خلیج عدن دچار آتش‌سوزی شده است.

پرواز جنگنده‌های آمریکا و بریتانیا

از طرفی خبرنگار «العربیه» شامگاه چهارشنبه 16 اسفند، از پرواز پی در پی جت‌های جنگنده‌ ائتلاف آمریکا و بریتانیا بر فراز نوار ساحلی استان الحدیده یمن خبر داد.

پس از اینکه آژانس امنیت دریایی بریتانیا «امبری» فاش کرد که کشتی کالابر «True Confidence » با پرچم باربادوس مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است، مالک کشتی کالابر «ترانس کونفیدانس» که با یک موشکی حوثی در فاصله 50 مایل دریایی از سواحل عدن هدف حمله قرار گرفته و در حال آتش‌گرفتن کامل است، گفت: این کشتی حامل پرچم باربادوس تحت مالکیت یک شرکت یونانی است و ارتباطی با آمریکا ندارد و ارتباط ما با 20 خدمه و 3 نیروی گارد حراست آن قطع شده است.

پیشتر، مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرده بود که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در 54 مایل دریایی در جنوب غربی عدن دریافت کرده است.

در حالی که شرکت امنیت دریایی بریتانیا «آمبری» خبر داد که گزارشی مبنی بر وقوع «انفجار» در مجاورت یک کشتی‌باری حامل پرچم باربادوس و متعلق به یک شرکت آمریکایی در 57 مایل دریایی در جنوب غربی عدن دریافت کرده است.

«آمبری» نوشت: «این کشتی پس از وقوع حادثه مسیر خود را به سوی جنوب شرقی تغییر داد.»

حوثی‌ها از 19 نوامبر به‌دنبال حمله هفتم اکتبر حماس و در پاسخ به تهاجم اسرائیل به غزه با ادعای حمایت از ساکنان غزه، کشتی‌های تجاری در دو دریای سرخ و عرب را به ظن ارتباط با اسرائیل و یا حرکت به مقصد بنادر آن، هدف حملات موشکی و پهپادی خود قرار می‌دهند.

این حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها شرکت‌های تجاری را مجبور کرده به تغییر مسیر خود به سوی آبراه‌های طولانی‌تر و گران‌تری در اطراف آفریقا روی آورند. همچنین منجر به گسترش نگرانی‌ها درباره احتمال ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه در پی جنگ اسرائیل و حماس شده است.

در پاسخ به ادامه این حملات حوثی‌ها ایالات متحده آمریکا و بریتانیا در راستای ایجاد بازدارندگی به‌طور مکرر طی عملیات‌های مشترکی پایگاه‌های حوثی‌ها را در استان‌های یمن بمباران می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید