آمریکا مسئول سابق سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل و همسرش را تحریم کرد

شرکت «اینتلکسا» متعلق به این زوج که مقر آن در یونان است، نرم‌افزارهای جاسوسی را تولید کرده و آنها را به رژیم‌های دیکتاتوری در بیشتر نقاط جهان فروخته و از آن علیه هدف‌های آمریکایی نیز استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، تال دیلیان، ژنرال ذخیره و مسئول سابق در سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل «امان»، همسرش سارا حمو، و همچنین شرکتی به نام «اینتلکسا» متعلق به آنها را که مقر آن در یونان است، تحریم کرد.

بر اساس آنچه که خبرگزاری‌ها از روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» و از روزنامه انگلیسی‌زبان «تایمز اسرائیل» گزارش کردند، این تحریم‌ها علیه پنج شرکت تجاری مرتبط با شبکه‌ای از شرکت‌های متعلق به این زوج که در یونان، ایرلند، مقدونیه شمالی و مجارستان ثبت شده‌اند، به دلیل توسعه نرم‌افزار جاسوسی علیه مقامات و روزنامه‌نگاران آمریکایی، اعمال شده است.

یکی از این نرم‌افزارها «پریدیتور» نام دارد که از آن علیه مقامات ارشد دولت آمریکا استفاده می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تحریم‌ها به دلیل مشارکت این شرکت‌ها در توسعه، راه‌اندازی و توزیع نرم‌افزارهای جاسوسی تجاری علیه اهداف آمریکایی از جمله مقامات دولتی، روزنامه‌نگاران و کارشناسان سیاسی، اعمال شد».

توزیع نرم‌افزارهای جاسوسی تجاری شامل تهدید امنیتی فزاینده‌ای برای آمریکا از سوی طرف‌های خارجی می‌شود که از این نرم‌افزارها برای نقض حقوق بشر، آزار و اذیت مخالفان رژیم‌ها استفاده می‌کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است که نرم‌افزار «پریدیتور»، قابلیت نفوذ به دستگاه‌های الکترونیکی و سرقت اطلاعات را دارد و می‌تواند به‌منزله ابزاری برای جاسوسی و نظارت به‌ کار رود.

شرکت متعلق به مسئول سابق «امان»، این نرم‌افزار را به رژیم های دیکتاتوری در بیشتر نقاط جهان فروخته است و از آن علیه هدف‌های آمریکایی نیز استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید