گانتز خواستار فشار آمریکا بر قطر و مصر برای تعدیل مواضع حماس شد

گانتز با تاکید بر این که اسرائیل از هدف خود مبنی‌بر زدودن تهدید حماس عقب نخواهد نشست، افزود که لزوم تضمین رسیدن کمک‌ها به اهالی غزه و نه حماس را به مقامات آمریکایی اطلاع داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با تداوم تلاش‌های میانجی‌گران برای دستیابی به توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس و آتش‌بس در نوار غزه، بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل در سفر خود به واشینگتن، خواستار اعمال فشار بر مصر و قطر برای سوق دادن حماس به‌ نرمش در مواضع خود شد.

به گزارش سه‌شنبه 15 اسفند سازمان رادیو-تلویزیون اسرائیل، گانتز در جریان دیدارهای شب گذشته خود با مقامات دولت آمریکا گفت: «شما باید فشار خود را بر دو میانجی‌ یعنی مصر و قطر، تشدید کنید تا آنها حماس را به موضعی انعطاف‌پذیر سوق دهند».

گانتز افزود: «شما از قدرت لازم برای اعمال فشار برخوردارید و دو میانجی نیز ابزار این کار را در اختیار دارند».

برطرف‌ کردن تهدید حماس

گانتز با تاکید بر این که اسرائیل از هدف خود مبنی بر برطرف‌کردن تهدید حماس عقب نخواهد نشست، افزود که لزوم تضمین رسیدن کمک‌ها به اهالی غزه و نه حماس را به مقامات آمریکایی اطلاع داده است.

این در حالی است به گزارش سازمان رادیو – تلویزیون اسرائیل، سالیوان طی دیدار با گانتز خواستار پایان جنگ غزه طبق یک جدول زمانی مشخص شد و تاکید کرد که به‌باور واشینگتن، طرح‌های جنگی اسرائیل در غزه آن‌طور که باید توضیح داده نشده است زیرا مقامات آمریکایی انتظار داشتند جنگ در ژانویه پایان یابد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص امکان ایجاد مدیریت بین‌المللی، ویژه موضوع کمک‌ها بدون حضور دولت خودگردان فلسطین، ابراز تردید کرد.

به نظر مسئولان آمریکایی، عملکرد اسرائیل در ارتباط با موضوع کمک‌ها، مشکل‌آفرین است زیرا تل‌آویو از اقدام لازم برای حل این موضوع که نیازمند راه حلی فوری از طریق سازمان‌های بین‌المللی است، اجتناب کرده است.

گانتز آمادگی کشورش را برای بررسی چندین گزینه از جمله امکان رساندن کمک‌ها در آینده از طریق مدیریت بین‌المللی را مشروط به نرسیدن آن به‌دست حماس، ابراز کرد.

سالیوان اما ضمن ابراز تردید نسبت به ایجاد مدیریت بین‌المللی کمک‌ها بدون حضور دولت خودگردان فلسطین تاکید کرد آمریکا در عین حال برای تلاش در این راستا آمادگی دارد.

وضعیت انسانی نگران‌کننده

گانتز دوشنبه با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار داشت که هریس طی آن مراتب نگرانی واشینگتن از أوضاع انسانی و موضوع آوارگان و همچنین عملیات قریب‌الوقوع اسرائیل در رفح را ابراز کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دلیل حمایت مطلق خود از اسرائیل و شمار بالای کشته‌های غیرنظامی فلسطینی، در سال انتخاباتی با فشارهای زیادی روبه‌رو است و آماج انتقاد‌های گسترده از سوی پایگاه انتخاباتی حزب دموکرات به‌دلیل ناکامی در متوقف‌کردن جنگ غزه قرارگرفته است.

از سویی حمله قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح و تخلیه آوارگان نیز با توجه به نبود مناطق امن در سراسر غزه، نگرانی سازمان ملل، آمریکا و محافل بین‌المللی را برانگیخته است.

همزمان بروز قحطی به دلیل کمبود کمک‌ها بر فلسطینی‌ها انتقادات گسترده بین‌المللی را برانگیخته، آنهم در حالی که واشینگتن خواهان حل این معضل و کاستن از شدت اقدامات اسرائیل است و در این راستا چند روز پیش از طریق باریزی هوایی برفراز غزه، اقدام به کمک‌رسانی به مردم این شهر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید