واشینگتن: «راهکار دیپلماتیک تنها راه برون‌رفت» از مناقشه لبنان و اسرائیل است

فرستاده ریاست جمهوری آمریکا به لبنان: تشدید دامنه درگیری‌ها به نفع هیچ‌کدام از طرف‌ها نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آموس هوخشتاین،، فرستاده ریاست جمهوری آمریکا به لبنان، دوشنبه 14 اسفند در بیروت تاکید کرد که، پس از نزدیک به پنج ماه تبادل‌آتش در امتداد مرزهای دو کشور، «راهکار دیپلماتیک تنها راه خروج» از بحران و توقف تنش‌ها میان لبنان و اسرائیل است.

هوخشتاین، در یک کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه «آمریکا بر این باور است که راه حل دیپلماتیک تنها راه برای پایان دادن به خصومت‌های کنونی است»، گفت: «آتش‌بس موقت کافی نیست.»

فرستاده ریاست جمهوری آمریکا با بیان این‌که «برای دست‌یابی به آتش‌بس در غزه تلاش می‌کنیم»، درباره تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و لبنان گفت اولویت با راه‌کار سیاسی است و تشدید تنش‌ کمکی به لبنان نمی‌کند.

هوخشتاین همچنین تشدید تنش‌ها در امتداد مرزها را خطرناک دانست و گفت چیزی به نام جنگ محدود وجود ندارد و اوضاع امنیتی بر روی خط آبی میان اسرائیل و لبنان که محل استقرار صلح‌بانان سازمان ملل است باید متحول شده و بازگشت ایمن ساکنان در دو سوی مرزها فراهم شود.

او در ادامه گفت که اگر یک «جنگ محدود» در سراسر مرز جنوبی لبنان رخ دهد، «قابل مهار» نخواهد بود.
فرستاده ایالات متحده به عنوان بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک با هدف توقف تبادل آتش بین حزب الله لبنان و اسرائیل در یک سفر یک روزه به بیروت رفته است.

حزب الله به موازات جنگ غزه ماه هاست که با اسرائیل تبادل آتش کرده و این نشان‌دهنده وخیم‌ترین درگیری‌ها در سراسر مرز جنوبی لبنان از زمان جنگ 2006 است که نگرانی از رویارویی گسترده را تشدید می‌کند.

هوخشتاین، در این باره اذعان کرد که تشدید درگیری‌های جاری به نفع هیچ‌کس نیست و در سخنرانی پس از دیدار با نبیه بری، رئیس پارلمان، گفت: «چیزی به نام جنگ محدود وجود ندارد.»

وی همچنین افزود: «تشدید تنش‌ها کمکی به بازسازی و پیشرفت لبنان نخواهد کرد، اما آتش‌بس موقت کافی نخواهد بود و جنگ محدود واقع‌بینانه نیست، لذا امنیت همه باید تضمین شود».

این فرستاده آمریکا ادامه داد: «واشینگتن معتقد است که راهکار دیپلماتیک تنها راه حل برای تنظیم مجدد اوضاع در جنوب مرزهای لبنان و اسرائیل خواهد بود».

آموس هوخشتاین، با بیان اینکه سفرش به نمایندگی از آمریکا با هدف دستیابی به توافق با شرکای بین‌المللی انجام می‌شود، تاکید کرد که هرگونه تفاهم شامل حمایت بین‌المللی از لبنان و تقویت نهادهای امنیتی و اقتصادی خواهد بود که با دستیابی به توافق آغاز می‌شود.

هوخشتاین بیش از دو سال است که مسئول پرونده مرزی میان لبنان و اسرائیل بوده و در تعیین مرزهای دریایی در سال 2022 میانجی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید