منابع العربیه از ادامه مذاکرات درباره برقراری آتش‌بس در غزه خبر دادند

سخنگوی حماس: بنیامین نتانیاهو خواهان توافق نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باسم نعیم، یکی از رهبران ارشد حماس، سه‌شنبه 15 اسفند گفت که این گروه پیشنهاد خود را برای توافق آتش‌بس طی دو روز مذاکرات به میانجی‌گران ارائه کرده و منتظر پاسخ اسرائیلی‌هایی است که در این دور مذاکرات غایب بودند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، باسم نعیم، گفت: «بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل خواهان توافق نیست و اکنون توپ در زمین آمریکایی‌ها است تا نتانیاهو را برای دستیابی به توافق تحت فشار بگذارند».

نعیم درباره درخواست قبلی اسرائیل برای ارائه لیستی از اسامی اسرای بازداشت شده در نوار غزه که هنوز زنده هستند، گفت که این امر بدون آتش‌بس غیرممکن است، زیرا اسرای اسرائیلی در سراسر منطقه جنگی توزیع شده‌اند و توسط جناح‌های مختلف فلسطینی نگهداری می‌شوند.

فروپاشی مذاکرات حقیقت ندارد

یک منبع موثق به العربیه تأکید کرد که مذاکرات ادامه دارد و خبرهای مربوط به فروپاشی آن حقیقت ندارد.

یک منبع ارشد مصری گفت، مشکلاتی وجود دارد که روند مذاکرات را مختل می‌کند، اما فروپاشی کامل آن حقیقت ندارد.

اظهارات عضو رهبری حماس پس از آن صورت گرفت که یک منبع آگاه پیشتر گزارش داده بود که اسرائیل مذاکرات را تحریم کرده است.

این منبع گفته بود به دلیل عدم پذیرش درخواست اسرائیل از سوی حماس برای ارائه لیستی از اسامی تمام اسرای زنده اسرائیلی، مذاکرات با شکست مواجه شد.

در همین حال، منابع امنیتی مصر دوشنبه گفتند که آنها همچنان با اسرائیلی‌ها در تماس هستند اگر چه این دور مذاکرات بدون حضور هیئت اسرائیلی ادامه یافت.

امیدهای بین‌المللی و فلسطینی‌ها به این گفت‌وگوها گره خورده است، مذاکراتی که مقرر بود به اولین آتش‌بس طولانی 40 روزه و آزادی ده ها اسیر اسرائیلی و فلسطینی منجر شود.

این در حالی است که واشینگتن، نزدیکترین متحد اسرائیل و یکی از حامیان این مذاکرات معتقد است که این توافق از پیش مورد قبول طرف اسرائیلی بوده و پذیرش آن اکنون به موافقت حماس بستگی دارد.

از سوی دیگر، حماس با رد اظهارات مقام‌های آمریکایی آن را تلاشی برای بی‌گناه جلوه دادن اسرائیل در صورت شکست مذاکرات دانست.

از جمله موضوعاتی که اخیراً مانع رسیدن حماس و اسرائیل به توافق شد، مسئله بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال غزه، درخواست اسرائیل برای مشخص کردن شمار اسرای زنده این کشور از سوی حماس و همچنین موضوع آزادی برخی از زندانیان فلسطینی که تل‌آویو آنها را زندانی امنیتی می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید