پیشرفت ملموس در مذاکرات قاهره؛ احتمال اعلام آتش‌بس موقت ماه رمضان ظرف 48 ساعت

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که شمار کشته‌های ناشی از بمباران‌های اسرائیل از 7 اکتبر گذشته تاکنون به 30534 نفر رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «القاهره»، دوشنبه 14 اسفند گزارش داد که «پیشرفتی ملموس» در مذاکرات برای دستیابی به آتش‌بس موقت در نوار غزه ثبت شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد دومین روز مذاکرات در دوشنبه با مشارکت مصر، حماس، قطر و آمریکا انجام می‌شود که طی آن، طرف‌های میانجی می‌کوشند تا به توافق آتش‌بس موقت اسرائیل و حماس و آزادی متبادل اسرا دو طرف دست یابند.

مذاکرات اسرائیل و جنبش حماس در بحبوحه تلاش‌ها برای غلبه بر «موانع نهایی» دستیابی به آتش‌بس موقت و توافق مبادله اسیران، در جستجوی «فرمول قابل قبول» دو طرف، وارد مرحله «مانورهای نهایی» شده و انتظار می‌رود قبل از فرارسیدن ماه رمضان، اعلام شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمایندگان آمریکا، قطر و حماس برای از سرگیری مذاکرات پیرامون «آتش‌بس موقت»، وارد قاهره شدند ولی اسرائیل، حضور هیئت نمایندگی خود در قاهره را تائید نکرد.

مخالفت حماس با درخواست اسرائیل

این در حالی است که به نوشته «یدیعوت احارونوت»، در پی مخالفت حماس با درخواست اسرائیل برای ارائه لیست کامل گروگان‌های زنده، تل‌آویو مشارکت در این مذاکرات را تحریم کرده است.

یک منبع آگاه مصری به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الأوسط» تاکید کرد که دورهای اخیر مذاکرات پس از توافق بر سر «چارچوب پاریس»، آسان نبود و با موانع متعددی مواجه شد، اما همه نقاط این توافق اکنون روی میز مذاکره است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گفته روز گذشته یک منبع برجسته حماس آورد: «در صورت موافقت اسرائیل با خواسته‌های حماس، توافق وقفه در غزه ظرف 24 تا 48 ساعت امکان‌پذیر است».

این در حالی است که «سی‌ان ‌ان» از قول یک منبع ارشد حماس تاکید کرد مطالب مطرح در رسانه‌ها درخصوص مذاکرات آتش‌بس صرفا «گمانه‌زنی است و آنها هنوز با توافق نهایی فاصله دارند».

درخواست نشست ریاض از جامعه جهانی

از سویی نشست وزرای خارجه کشورهای خلیجی روز گذشته در یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس خود در مقر دبیرخانه شورای همکاری خلیج در ریاض، از جامعه جهانی خواست، موضعی جدی و قاطع در خصوص برقراری آتش‌بس و حفاظت از غیرنظامیان اتخاذ کند.

این نشست ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم در چارچوب قوانین بین‌المللی در پاسخ به اقدامات و سیاست مجازات جمعی اسرائیل علیه اهالی غزه، از تلاش‌های شماری از کشورها و سازمان‌ها برای متوقف‌کردن تجاوز اسرائیل به نوار غزه، تقدیر کرد.

افزایش شمار کشته‌ها

از سوی دیگر وزارت بهداشت غزه دوشنبه اعلام کرد که شمار کشته‌های ناشی از بمباران‌های اسرائیل از 7 اکتبر گذشته تاکنون به 30534 نفر رسیده است.

این وزارت‌خانه یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد شمار فزاینده‌ای از کودکان درغزه ازکم‌آبی و سوء تغذیه می‌میرند. همزمان سازمان ملل نیز هشدار می‌دهد که صدها هزار نفر از اهالی این شهر در آستانه قحطی هستند و روند کمک‌رسانی به دلیل سنگ‌اندازی‌های اسرائیل با مشکل مواجه است.

ناکارآمدی امداد هوایی

از سویی دو مقام آمریکایی شنبه در گفت‌وگو با «رویترز» از انجام اولین عملیات بارریزی هوایی کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خبر دادند.

به گفته این دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، اولین مرحله از عملیات بارریزی هوایی کمک‌های آمریکا بر نوار غزه شامل 66 بسته حاوی وعده‌های غذایی بدون آب یا کمک‌های پزشکی با استفاده از 3 هواپیمای باری«سی 130»، انجام شد.

همزمان گروه‌های امدادگر، از عملیات بارریزی هوایی انتقاد کردند زیرا به باور آنها این شکل از امدادرسانی، ناکارآمد است و در بهترین شرایط، اقداماتی موقت از کمک‌های اولیه به‌حساب می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید