هشدار نسبت به فاجعه زیست‌محیطی در دریای سرخ در پی غرق‌شدن کشتی «روبی‌‌مار»

این کشتی حامل 22 هزار تن کود سمی و مواد شیمیایی خطرناک و 120 تن گازوئیل و مازوت بود که باعث نشت نفت به طول 18 مایل (حدود 29 کیلومتر) شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غرق‌شدن کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» که شبه‌نظامیان حوثی دو هفته پیش آن را در دریای سرخ هدف قرار دادند، نگرانی‌های بسیاری را به دلیل پیامدهای فاجعه‌بار و مخرب برای جانداران دریایی و جوامع در یمن، منطقه و کشورهای حاشیه دریای سرخ به وجود آورده است.

کشتی «روبی‌مار» با 171 متر طول و 27 متر عرض، با پرچم بلیز در 18 فوریه در 18 مایلی بندر «المخا» در غرب یمن مورد دو حمله تروریستی گروه حوثی‌ها قرار گرفت که در پی آسیب جدی، کشتی با 22 هزار تن کود سمی و مواد شیمیایی خطرناک و 120 تن گازوئیل و مازوت پیش از اعلام هسته بحران در دولت یمن، غرق شد.

سازمان جهانی محیط زیست «صلح سبز» پس از تایید گزارش ها در غرق شدن کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» حامل مواد خطرناک، نسبت به خطر وقوع فاجعه زیست محیطی در دریای سرخ هشدار داد و خواستار اتخاذ تدابیر فوری برای نجات و مهار کشتی شد.

این سازمان مستقر در هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشتی با بیش از 41 هزار تن کود، برای اکوسیستم‌ دریایی شکننده تهدیدی مستقیم در منطقه است.

در این بیانیه آمده است: «اگر کودها به دریای سرخ نشت کنند، به یک بحران زیست‌محیطی فاجعه‌بار و منجر به عدم تعادل در اکوسیستم‌های دریایی می‌شود و در نتیجه با بروز پیامدهای بیشتر، بر زنجیره مواد غذایی تاثیر می‌گذارد.»

در بیانیه تاکید شد: «این اختلال احتمالا پیامدهای گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت و گونه‌های مختلف وابسته به این اکوسیستم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و احتمالا بر معیشت جوامع ساحلی نیز تاثیر خواهد گذاشت.»

«صلح سبز» خواستار اقدام و رسیدن فوری به محل لاشه کشتی توسط یک تیم متشکل از کارشناسان برای ارزیابی وضعیت و اجرای سریع آن شد، این سازمان تایید کرد، شرایط فعلی کشتی را زیر نظر دارد و هر لحظه ممکن است بدتر شود.

فرماندهی مرکزی آمریکا، یک‌شنبه 13 اسفند تایید کرد، کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» پس از اصابت موشک بالستیک حوثی ها در 18 فوریه در دریای سرخ غرق شد.

این ستاد در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد، کشتی «روبی‌مار» تقریبا 21 هزار تن کود سولفات آمونیوم را حمل می کرد که یک خطر زیست محیطی در دریای سرخ است

در ادامه بیانیه این ستاد آمده است: «کشتی‌های دیگری که از دریای سرخ عبور می‌کنند در معرض خطر برخورد با کشتی غرق‌شده خواهند بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید