گانتز امروز به‌رغم مخالفت نتانیاهو وارد واشینگتن می‌شود

معاون رئیس جمهوری آمریکا با عضو شورای جنگ اسرائیل به‌رغم انتقادات نتانیاهو از سفر گانتز دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه 14 اسفند میزبان بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل خواهد بود که در اقدامی چالشی برابر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، راهی واشینگتن شده است.

گانتز، رقیب سیاسی میانه‌رو نتانیاهو، این هفته با تنی‌چند از مقامات ارشد دولت جو بایدن، از جمله کامالا هریس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، دیدار دارد.

به گفته یکی از مقامات حزب راستگرای لیکود به‌رهبری نتانیاهو، گانتز موافقت نخست‌وزیر را برای دیدارهایش در واشینگتن نگرفته است.

این مقام لیکود افزود: «واکنش تند نتانیاهو در قبال گانتز، تشدید اختلافات داخلی در رهبری اسرائیل را بعد از گذشت شش ماه از آغاز جنگ، برجسته کرد».

هریس در جریان دیدار خود با گانتز در صدد است تا او را برای دستیابی به توافق آتش‌بس موقت در ازای آزادی برخی از گروگان‌های نزد حماس، زیر فشار قرار دهد.

به گفته یکی از مقامات ارشد دولت بایدن، اسرائیل موافقت اصولی خود با این توافق را اعلام کرده و کاخ سفید نیز تأکید کرده که مسئولیت تکمیل توافق برعهده حماس است.

تاکید هریس بر آتش‌بس فوری

هریس روز گذشته در جریان حضورش در ایالت الاباما گفت: «با توجه به درد و رنج عظیم مردم غزه، آتش‌بس فوری دست‌کم در 6 هفته آینده باید در این منطقه برقرار شود. این موضوع هم‌ اکنون روی میز است که به آزادی گروگان‌ها و ورود حجم بیشتر کمک‌ها خواهد انجامید».

او افزود: «این کار امکان اقدام استوارتر در جهت تضمین امنیت اسرائیل و احترام به حق مردم فلسطین برای برخورداری از زندگی شرافتمندانه، آزادی و تعیین سرنوشت را به ما خواهد داد».

به گفته یکی دیگر از مقامات اسرائیلی، گانتز در صدد تقویت روابط با آمریکا، جلب حمایت بیشتر از جنگ اسرائیل و فشار برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در این دیدارها است.

دیدارهای گانتز همزمان با آغاز یک سری کمک‌های هوایی آمریکا به غزه و چند روز پس از کشته‌شدن ده‌ها فلسطینی در تلاش برای دستیابی به غذا از کاروان سازماندهی شده توسط اسرائیل صورت می‌گیرد.

نوبت نخست کمک‌های آمریکا روز شنبه، حدود 38000 وعده غذایی در جنوب غربی غزه را شامل شد. به گفته مقامات کاخ سفید، عملیات بارریزی هوایی ادامه خواهد یافت و اقدامات لازم برای ارسال کمک از طریق دریا نیز ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید