سازمان «فائو»: بحران دریای سرخ قیمت‌ مواد غذایی را در جهان افزایش می‌دهد

هزینه حمل و نقل با کشتی در مسیر دریای سرخ 4 برابر افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولگ کوبیاکوف، مدیر دفتر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو»، اعلام کرد که وضعیت باب المندب و دریای سرخ بر تجارت مواد غذایی تاثیر خواهد گذاشت و افزایش قیمت‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.

کوبیاکوف افزود: «محاصره تنگه باب المندب و دریای سرخ توسط حوثی‌ها بر تجارت جهانی مواد غذایی تأثیر منفی می‌گذارد به‌طوری که هزینه کشتی‌هایی که در این مسیر حرکت می‌کنند تقریباً چهار برابر شده و حمل و نقل کالا 30 درصد کاهش یافته است».

وبسایت «راشا تودی» به نقل از رئیس دفتر «فائو» آورد که بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی جهان از تحویل کالا از طریق دریای سرخ خودداری کرده‌اند که به اختلال در زنجیره‌های لجستیکی موجود انجامیده است.

به‌گفته او صاحبان کالا مجبور به استفاده از مسیری پیج‌در پیچ برای ارسال کشتی‌ها میان آسیا و اروپا در اطراف دماغه امید نیک شده‌اند که طول این مسیر 8000 کیلومتر است و پیمایش آن از 10 تا 14 روز زمان می‌برد.

طبق گفته کوبیکوف، هزینه خرید «سوخت اضافی 15 درصد هزینه‌ها را بالا می‌برد و در نتیجه قیمت محصولات افزایش یافته و منجر به تورم قیمت مواد غذایی و کاهش صرفه اقتصادی محصولات غذایی برای مصرف‌کننده نهایی می‌شود».

کوبیاکوف به اظهارات ماکسیمو تورو، اقتصاددان ارشد سازمان جهانی خواربار و کشاورزی در ژانویه گذشته در برلین در گروه کارشناسی مجمع جهانی غذا و کشاورزی استناد کرد که گفته بود، خطرات فزاینده‌ای در دریای سرخ و دریای سیاه وجود دارد و بروز مخاطرات در کانال پاناما که شریان حیاتی نقل و انتقال کالاها در جهان است، نیز محتمل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size