رهبر اخوان المسلمین به‌همراه معاون و 6 عضو ارشد این گروه در مصر به اعدام محکوم شدند

این دادگاه مصری همچنین طی احکامی برای 37 نفر، حبس ابد، 21 نفر دیگر، تبرئه و برای 6 و 7 تن از متهمان این پرونده به ترتیب مجازات‌های 15 و 10 زندان با شرایط سخت صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره یکم مبارزه با تروریسم در دادگاه جرایم امنیت کشور مصر، دوشنبه 14 اسفند، محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین، محمود عزت، معاون رهبر اخوان المسلمین و همچنین محمد البلتاجی، عمرو زکی، اسامه یاسین، صفوت حجازی، عاصم عبدالماجد و محمد عبدالمقصود دیگر اعضای ارشد این گروه اسلام‌گرا را به مجازات اعدام با چوبه دار در پرونده معروف به «رویدادهای سکو» محکوم کرد.

این دادگاه جنایی مصر همچنین در پرونده شماره 72 مربوط به سال 2021، که با عنوان شماره 9 در سال 2021 قاهره جدید ثبت شده است، به حبس ابد برای 37 نفر و تبرئه 21 نفر دیگر، 15 سال مجازات سخت زندان برای 6 متهم و 10 سال مجازات سخت برای 7 نفر دیگر، حکم صادر کرد.

دادستانی کل امنیت کشور مصر، در آوریل 2021 در پرونده موسوم به «حوادث سکو» علیه رهبران گروه اخوان المسلمین کیفرخواست صادر کرده و آن را برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده به دادگاه کیفری امنیت کشور ارجاع داده بود.

اخلال در احکام قانون اساسی و قانون

در سپتامبر 2021، دادگاه کیفرخواست ارجاع متهمان پرونده حوادث معروف به «سکو» را استماع کرد، جایی که دادستانی متهمان اول تا ششم را متهم کرد که در ژوئیه 2013 در اداره دوم شهر نصر، رهبری گروهی را بر عهده گرفته‌اند که بر خلاف احکام قانون ایجاد شده و هدف از آن به تعطیلی کشاندن مفاد قانون اساسی و مدنی بوده است.

از جمله جرایم ذکر شده در این کیفرخواست اقدامات این گروه به اخلالگری در عملکرد نهادها و صلاحیت‌های دولتی و ناکارآمد کردن آن در انجام وظایف و مسئولیت‌ها، تعرض به آزادی‌های شخصی شهروندان و آزادی‌ها و حقوق عمومی تضمین شده در قانون اساسی و قانون و لطمه زدن به وحدت ملی و صلح اجتماعی بود.

از دیگر اتهام‌های مطرح شده توسط دادستانی کل مصر علیه گروه اخوان المسلمین سازماندهی و دست زدن به اقدامات خشونت‌آمیز، مسلحانه و تروریستی در تلاش برای براندازی نظام از طریق متوسل شدن به زور و حمله به افراد و تاسیسات نیروهای مسلح، پلیس و مراکز دولتی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید