بریتانیا حوثی‌ها را مسئول آلودگی ناشی از غرق‌شدن کشتی «روبی‌مار» دانست

به گفته دولت یمن، این کشتی حامل صدها تن کود و سوخت بود که حدود 16 مایل از ساحل یمن فاصله داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیا، یک‌شنبه 13 اسفند، با توجه به تشدید حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری و بین‌المللی در دریای سرخ و خلیج عدن، گروه حوثی‌ها را مسئول غرق کشتی «روبی‌مار» در دریای سرخ که حامل صدها تن کود بود، دانست.

سفارت بریتانیا در یمن در بیانیه ای در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد: «مسئولیت اثرات زیست محیطی ناشی از غرق‌شدن کشتی «ام‌وی روبی‌مار» در دریای سرخ بر عهده گروه حوثی‌ها است.»

در ادامه بیانیه سفارت بریتانیا آمده است: «با وجود تلاش های بین المللی، اکنون کشتی لبنانی «ام‌وی روبی‌مار» با پرچم بلیز غرق شده و 41 هزار تن کود و سوخت آن به دریای سرخ نشت خواهد داد.»

بیانیه این سفارت تاکید کرد، غرق‌شدن کشتی «یک خطر زیست محیطی است و مسئولیت کامل بر عهده حوثی‌ها است.»

این بیانیه نشان می‌دهد، بریتانیا با شرکای بین‌المللی خود بارها حملات حوثی‌ها را محکوم کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «اگر تلاش‌های بین المللی برای حفاظت از کشتیرانی تجاری بین المللی نبود، تعداد بیشتری از کشتی ها به این سرنوشت دچار می‌شدند.»

بریتانیا از گروه حوثی‌ها خواست، حملات خرابکارانه و غیرقابل قبول خود در آبراه‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، دریای عربی و خلیج عدن را متوقف کنند.

پیش‌تر، یکی از رهبران حوثی‌ها، یک روز پس از غرق یک کشتی بریتانیایی در دریای سرخ در غرب این کشور، تهدید به غرق کردن کشتی‌های بریتانیایی بیشتری کرده بود.

شبه‌نظامیان حوثی در 18 فوریه گذشته اعلام کرد،کشتی باری «روبی‌مار» را در دریای سرخ با چند موشک نیروی دریایی هدف قرار داده که آسیب جدی دیده و در خطر غرق شدن است.

به گفته دولت یمن، این کشتی حامل «هزاران تن کود و سوخت» در حدود 16 مایلی ساحل یمن مورد فاصله داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید