ارتش سودان درخواست ایران برای ایجاد پایگاهی نظامی بر سواحل دریای سرخ را تکذیب کرد

سخنگوی ارتش سودان: «گزارش روزنامه وال استریت ژورنال کاملا نادرست و به‌طور کلی خلاف واقع است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرتیپ نبیل عبدالله، سخنگوی ارتش سودان گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» مبنی بر مخالفت ارتش سودان با درخواست ایران برای ایجاد پایگاه نظامی دائمی بر سواحل دریای سرخ در ازای دادن ناو جنگی به سودان را تکذیب کرد.

سرتیپ عبدالله دوشنبه 14اسفند به خبرگزاری «انباء العالم العربی» گفت:«آنچه در گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمده کاملا نادرست و به‌طور کلی خلاف واقع است».

وی افزود که گزارش «وال استریت ژورنال» با استناد به اظهارات شخصی که نام او توسط این روزنامه ذکر و مشاور امنیتی رئیس جمهوری سودان عنوان شده، تهیه شده است، که این نیز نادرست است، زیرا که مشاوری با این نام در نهاد ریاست جمهوری سودان وجود ندارد».

شایان ذکر است که روزنامه وال استریت ژورنال پیش‌تر از یک مقام بلند‌پایه در سازمان اطلاعات سودان نقل کرده بود که گفته است ایران در قانع کردن سودان برای اجازه دادن به آن برای احداث پایگاه‌ نظامی دائمی بر سواحل دریای سرخ ناکام مانده است.

بنا به گزارش این روزنامه اگر چنین اجازه‌ای از سوی خارطوم به تهران داده می‌شد، به ایران این امکان را می‌داد تا جای پایی در منطقه دریای سرخ برای رصد و زیرنظر گرفتن تردد کشتی‌ها از کانال سوئز و از اسرائیل و به مقصد آن پیدا کند.

به گفته این روزنامه آمریکایی، تهران به خارطوم پیشنهاد داده در ازای موافقت سودان یک ناو جنگی به آن ارسال کند.

یک مقام اطلاعاتی سودانی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود که ارتش سودان پیشنهاد ارائه شده از سوی ایران برای ارسال پهپاد به این کشور در ازای موافقت آن با احداث این پایگاه نظامی ایرانی در دریای سرخ را رد کرده است.

بنا به اظهارات این مقام امنیتی سودانی، ایران به سودان پیشنهاد داده در صورت موافقت با احداث پایگاه دریایی به نفع ایران، یک کشتی جنگی دارای قابلیت حمل بالگرد و پهپادهایی در اختیار این کشور بگذارد.

گزارش روزنامه وال استریت ژورنال گفته که ایران درصدد یافتن جای پایی برای احداث پایگاهی است که بتوان از آن تردد کشتی‌ها از کانال سوئز و از اسرائیل و به مقصد آن را رصد و زیر‌نظر بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید