رئیس ستاد ارتش عراق: نیروهای ائتلاف هیچ حضوری در خاک ما ندارند

رشید یارالله افزود: جدیت ائتلاف بین‌المللی و آمریکا برای پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف در کشور را لمس کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالامیر رشید یارالله، رئیس ستاد ارتش عراق، یکشنبه 13 اسفند اعلام کرد که هیچ نیروی نظامی ائتلاف بین‌المللی در خاک عراق حضور ندارد و ماموریت ائتلاف تنها به «پشتیبانی هوایی» محدود می‌شود.

«خبرگزاری عراق» به نقل از رئیس ستاد ارتش اعلام کرد که عراق در صدد تعیین سقف زمانی مشخص برای پایان کامل ماموریت ائتلاف و گذار روابط به مرحله مشارکت دوجانبه است.

رشید یارالله افزود: «جدیت ائتلاف بین‌المللی و آمریکا برای پایان‌دادن به ماموریت ائتلاف در کشور را لمس کردیم».

طبق گفته ریاست ستاد ارتش عراق، سه کمیته برای ارزیابی «داعش»، عرصه‌های عملیات و توانمندی‌های نیروهای امنیتی عراق تشکیل‌شده و کمیته عالی هر 15 روز یک بار با هدف پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی، تشکیل جلسه می‌دهد.

رشید یارالله تصریح کرد: «ماموریت‌های ائتلاف بین‌المللی در حال حاضر، محدود به پشتیبانی هوایی است و هیچ نیروی نظامی میدانی ندارد و این کار فقط به نیروهای امنیتی ما با نام‌های مختلف ارتش، حشد شعبی، سرویس مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال محول شده است».

خودکفایی در انجام ماموریت‌های زمینی

رئیس ستاد کل ارتش عراق با اشاره به این که «مذاکره با ائتلاف بین‌المللی بر دو بعد هوایی و اطلاعاتی متمرکز است»، افزود: «در بعد زمینی، ما قادر به انجام ماموریت‌های محوله هستیم و به نیرویی برای حمایت یا پشتیبانی خود، نیاز نداریم».

رشید یارالله خاطرنشان کرد: «چشم انداز عراق، پایان کامل ماموریت ائتلاف و تعیین محدودیت زمانی برای آن به‌موازات گذار به مرحله مشارکت دوجانبه، مبتنی‌بر تفاهم میان وزارت دفاع عراق و وزارت دفاع عراق است».

طبق گفته او «مأموریت کمیته نظامی، محدود به پایان‌دادن به حضور ائتلاف بین‌المللی است در حالی که روند تعیین چارچوب‌ روابط دوجانبه، در حیطه مسئولیت وزارت دفاع و دیگر وزارتخانه‌ها خواهد بود».

رئیس ستاد کل ارتش عراق تاکید کرد: « توافق چارچوب راهبردی با آمریکا داریم که تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و انتقال روابط دوجانبه به سطوح دیگر با کشورهای مشارکت‌کننده در ائتلاف بین‌المللی، از بخش امنیتی این توافق ناشی خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید