حوثی‌ها: در حمله دوم به کشتی «روبی‌مار» نقشی نداشتیم

محمد علی الحوثی، یکی از فرماندهان حوثی‌ها، ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا را مسئول غرق‌شدن کشتی «روبی‌مار» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن، شنبه اعلام کرد که کشتی باری «روبی‌مار» که ماه گذشته هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفت، در قعر دریای سرخ غرق شد.

دولت یمن همچنین نسبت به یک فاجعه زیست محیطی هشدار داد.

«روبی‌مار» اولین کشتی است که در پی حمله حوثی‌ها در دریای سرخ غرق شد.

با این حال، سخنگوی رسانه‌‌ای حوثی‌ها حمله مجدد حوثی‌ها به این کشتی غرق شده بریتانیایی را رد کرد و گفت حوثی‌ها این هدف‌گیری مجدد را اعلام نکرده است.

توفیق الحمیری، مشاور رسانه‌ای وزارت اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «ممکن است طرف دیگری او را هدف قرار داده باشد.»

الحمیری با گرفتن انگشت اتهام به سوی واشینگتن گفت که آمریکا متهم اول در هدف‌گیری مجدد کشتی روبی‌مار است.

او همچنین گفت که متهم کردن شبه‌نظامیان حوثی با هدف قرار دادن مجدد کشتی روبی‌مار پیش از غرق‌شدن «تلاشی برای برهم زدن کارت‌ها و ایجاد هرج و مرج» و شکست درخواست پیشنهادی این گروه برای بازیابی کشتی از قعر دریا در ازای کمک‌رسانی به نوار غزه است.

الحمیری با اشاره به نیروهای بین المللی حاضر در دریای سرخ، گفت: «این تلاشی است برای متهم کردن حوثی‌ها به جنایتی که آن‌ها مرتکب شده‌اند، است.»

او همچنین گفت: «پیشنهادی به بریتانیایی‌ها و میانجی‌ها داده شد و اخیرا به کشور قطر نیز به‌عنوان یک کشور میانجی این پیشنها ارائه شد، که کشتی غرق‌شده قابل بازیابی است و در صورت اجازه دادن به کامیون‌های حامل کمک‌ها به نوار غزه آن را بازیابی خواهیم کرد. اما کسانی هستند که می‌خواهند مذاکره در این باره را شکست دهند.»

از سوی دیگر محمد علی الحوثی، یکی از فرماندهان حوثی‌ها، ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا را مسئول غرق‌شدن کشتی «روبی‌مار» دانست.

کشتی «روبی‌مار» با مالکیت لبنانی،‌ حامل پرچم بلیز که در بریتانیا ثبت شده، در 19 فوریه 2024 هدف اصابت یکی از دو موشک بالستیک پرتاب شده از سوی حوثی‌ها قرار گرفت که به نشت نفت در دریا به طول 18 مایل انجامید و به نگرانی‌ها از نشت مواد سمی این کشتی حامل 41 تن کود، دامن زد.

وزارت خارجه یمن روز گذشته اعلام کرد که در مجاورت کشتی بریتانیایی آسیب‌دیده در سواحل المخا بار دیگر حمله‌ای صورت گرفت و حوثی‌ها یک قایق متعلق به ماهیگیران یمنی را هدف قرار دادند که به مرگ یا ناپدیدی برخی از ماهیگیرانمنجر شد.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است که هدف قراردادن کشتی آسب‌دیده توسط حوثی‌ها بار دیگر تلاش‌ها امدادی را با پیچیدگی مواجه ساخت.

وزارت خارجه یمن با هشدار نسبت به وقوع فاجعه زیست‌محیطی بزرگ، خاطرنشان کرد که رهاکردن این کشتی، متضمن آسیب جدی به محیط زیست دریایی و همچنین صدها هزار نفر از یمنی‌هایی که از ماهیگیری ارتزاق می‌کنند، خواهد شد و کارخانه‌های آب‌شیرین‌کن در طول سواحل یمن را هم با مشکل مواجه خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید