ارتش آمریکا نسبت به احتمال برخورد کشتی‌ها با «روبی‌مار» در دریای سرخ هشدار داد

فرماندهی مرکزی آمریکا: غرق‌شدن «روبی‌مار» یک خطر زیست محیطی در دریای سرخ ایجاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا تایید کرد که کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» که در 18 فوریه مورد حمله حوثی‌ها با موشک بالستیک قرار گرفت، در دریای سرخ غرق شد.

«سنتکام»، یکشنبه 13 اسفند، با انتشار بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» تاکید کرد که کشتی «روبی‌مار» حامل حدود 21000 تن کود سولفات آمونیوم است و یک خطر زیست‌محیطی در دریای سرخ ایجاد خواهد کرد.

سنتکام افزود: «کشتی‌هایی که در حال عبور از دریای سرخ هستند در معرض خطر برخورد با کشتی غرق‌شده روبی‌مار قرار دارند.»

دولت یمن، شنبه اعلام کرد که «روبی‌مار» که ماه گذشته هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفت، در قعر دریای سرخ غرق شد.

دولت یمن همچنین نسبت به یک فاجعه زیست محیطی هشدار داد.

در بیانیه‌ای که شنبه 12 اسفند از سوی هسته بحران تشکیل‌شده از سوی دولت قانونی یمن برای تعامل با بحران کشتی «روبی‌مار»، صادر شد، آمده است که این کشتی شامگاه جمعه در قعر دریا فرو رفت.

این بیانیه با هشدار نسبت به وقوع فاجعه زیست‌محیطی در آب‌های منطقه‌ای یمن و دریای سرخ، خاطرنشان کرد: «این وضعیت با توجه به رهاشدن کشتی به‌حال خود از 12 روز پیش و عدم پاسخ به درخواست‌های دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه، قابل پیش‌بینی بود».

در بخش دیگری از این بیانیه بر لزوم بررسی مستمر اقدامات بعدی و تعیین بهترین راه‌های تعامل با پیآمدها و برطرف‌کردن فاجعه زیست محیطی ناشی از آن، تاکید شد.

با این حال، سخنگوی رسانه‌‌ای حوثی‌ها حمله مجدد حوثی‌ها به این کشتی غرق شده بریتانیایی را رد کرد و گفت حوثی‌ها این هدف‌گیری مجدد را اعلام نکرده است.

توفیق الحمیری، مشاور رسانه‌ای وزارت اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «ممکن است طرف دیگری او را هدف قرار داده باشد.»

الحمیری با گرفتن انگشت اتهام به سوی واشینگتن گفت که آمریکا متهم اول در هدف‌گیری مجدد کشتی روبی‌مار است.

او همچنین گفت که متهم کردن شبه‌نظامیان حوثی با هدف قرار دادن مجدد کشتی روبی‌مار پیش از غرق‌شدن «تلاشی برای برهم زدن کارت‌ها و ایجاد هرج و مرج» و شکست درخواست پیشنهادی این گروه برای بازیابی کشتی از قعر دریا در ازای کمک‌رسانی به نوار غزه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید