ادامه حملات اسرائیل به نوار غزه؛ کشته‌شدن 3 سرباز اسرائیلی در خان‌یونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت فلسطین، روز شنبه از کشته‌شدن 11 نفر و مجروح‌شدن حدود 50 نفر دیگر در پی حمله اسرائیل به چادرهای آوارگان در نزدیکی دروازه زایشگاه اماراتی در رفح در جنوب نوار غزه خبر داد.

این وزارتخانه همچنان خبر داد که در جریان ابن حمله اسرائیل یک امدادگر فلسطینی کشته شد که در حال کمک‌رسانی به مردم در بیمارستانی در محله تل‌السلطان در غرب رفح بود.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت این حمله را «شرم‌آور» خواند و از اسرائیل خواست فورا در غزه آتش‌بس اعمال کند.

وی با اشاره به اینکه در پی این حمله دو نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان کشته شدند گفت: «غیرنظامیان و کارکنان بخش بهداشت و درمان نباید هدف بمباران قرار گیرند و باید همیشه از محافظت برخوردار باشند.»

این در حالی است که خبرنگار «العربیه» خبر داد که در جریان درگیری‌ها در نوار غزه 3 سرباز اسرائیلی کشته و 14 تن دیگر زخمی شدند که وضعیت جسمانی 6 نفر از آنها وخیم است.

با کشته‌شدن این 3 سرباز تعداد نظامیان کشته‌شده ارتش اسرائیل از زمان آغاز حمله زمینی به غزه به 245 نفر افزایش یافت.

از سوی دیگر روزنامه «تایمز اسرائیل» نوشت که این سربازان در نتیجه انفجار یک ساختمان بمب‌گذاری شده در خان‌یونس در جنوب نوار غزه کشته‌ شدند.

«تایمز اسرائیل» به نقل از تحقیقات مقدماتی ارتش اسرائیل خبر داد که نیروهای اسرائیلی به ساختمانی که از داخل و خارج بمب گذاری شده بود وارد شدند، پس از انفجار، ساختمان به طور کامل تخریب شد و تعدادی از سربازان اسرائیلی کشته و زخمی شدند.

این تحولات میدانی در حالی رخ می‌دهد که جنگ اسرائیل در نوار غزه طی چند روز آینده وارد ششمین ماه خواهد شد. در نتیجه این جنگ تاکنون بیش از 30 هزار نفر در غزه کشته‌ شدند.

در بحبوحه درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس فوری، یک مقام آمریکایی روز شنبه گفت که سرنوشت آتش‌بس پیشنهادی در غزه به موافقت حماس با آزادی «بخش خاصی از زندانیان» بستگی دارد، پس از اینکه اسرائیل تا حد زیادی سرخط‌های توافق را پذیرفت.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود که «اکنون توپ در زمین حماس است» و افزود: «چارچوب توافق موجود است و اسرائیلی‌ها عملاً آن را پذیرفته‌اند. آتش‌بس شش هفته‌ای نوار غزه در صورتی که حماس با آزادی گروه خاصی از گروگان‌ها که در معرض خطر هستند موافقت کند، از امروز آغاز خواهد شد.»

مذاکرات حماس و طرف اسرائیلی از هفته‌ها پیش با تصویب یک توافق‌نامه اولیه در ماه گذشته در پاریس آغاز شد، اما موانعی منجر به عدم دستیابی به آتش‌بس جدید در نوار محاصره شده غزه شد که مهم‌ترین آن مساله بازگشت آوارگان فلسطینی و همچنین آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی از زندان‌های اسرائیل است که دارای محکومیت‌های امنیتی طولانی مدت هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید