«فتح»: وقتی تشکیلات خودگردان فلسطینی غزه را اداره کند حماس در آنجا باقی می‌ماند

جنبش حماس اندکی پس از نشست گروه‌های فلسطینی در مسکو، گفت که در نشست جناح‌های فلسطینی در پایتخت روسیه تاکید شد که ساف «نماینده قانونی فلسطینی‌ها» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمال نزال، سخنگوی جنبش فلسطینی «فتح» روز شنبه 12 اسفند تاکید کرد، وقتی که غزه توسط دولت تشکیلات خودگردان فلسطینی اداره خواهد شد، جنبش حماس می‌تواند در آنجا باقی بماند.

سخنگوی دولت خودگردان فلسطینی تاکید کرد که دولت بعدی جناحی نخواهد بود و فتح یا حماس در آن مشارکت نخواهند کرد.

نزال در گفت‌وگو با «العربیه» افزود: «برخی‌ها ادعا می‌کنند که جنبش فتح با تانک اسرائیلی به غزه خواهد رفت اما در واقع اسرائیل از طریق توقیف وجوه و موارد مالی دولت خودگردان فلسطینی برضد فتح عمل کرده است».

در همین حال موسی ابومرزوق، یکی از رهبر حماس امروز شنبه تأکید کرد که این جنبش شکاف‌های آشتی‌ناپذیری با دیگر جناح‌های فلسطینی در مورد تشکیل دولت واحد نمی‌بیند.

«ساف» تنها نماینده قانونی

جنبش حماس اندکی پس از نشست گروه‌های فلسطینی در مسکو، گفت که در نشست جناح‌های فلسطینی در پایتخت روسیه تاکید شد که سازمان آزادی‌بخش فلسطین، «ساف»، «نماینده قانونی فلسطینی‌ها» است.

از سوی دیگر، ریاض المالکی، وزیر امور خارجه دولت خودگردان فلسطین در پاسخ به سوالی درباره نقش تشکیلات خودگردان فلسطین در اداره غزه گفت: «لحظه‌ای که تیراندازی متوقف شود، این تشکیلات (فلسطینی) با اعضای خود بازخواهد گشت تا خدمات اساسی خود را به مردم فلسطین ارائه دهد».

المالکی طی کنفرانسی مطبوعاتی در یک مجمع دیپلماتیک در آنتالیای ترکیه، افزود: «این مسئولیتی است که بر عهده ما دولت خودگردان فلسطینی است و ما همه بدون هیچ گونه اعتراض و تردید از سوی هیچ‌یک از ما، این مسئولیت را انجام خواهیم داد».

استعفای کابینه اشتیه

گفتنی است که دولت تشکیلات خودگردان فلسطین که بر بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی کنترل دارد کنترل نوار غزه را از سال 2007 از دست داده و حماس آن بخش را به دست گرفت.

برخی گزارش‌های مطبوعاتی قبلاً نشان می‌داد که دولت آمریکا بر تشکیلات خودگردان فلسطین فشار می‌آورد تا اصلاحات اساسی را برای آماده‌سازی جهت اداره غزه انجام دهد.

اوایل هفته گذشته، محمد اشتیه، نخست‌وزیر دولت تشکیلات خودگردان فلسطین، استعفای کابینه خود را به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان تسلیم کرد.

گمانه‌زنی حاکی از آن است که محمد مصطفی به دلیل سابقه‌اش در فعالیت‌های اقتصادی از جمله تصدی پست وزارت سابق اقتصاد در دولت‌های گذشته فلسطینی، احتمالا ماموریت تشکیل کابینه تشکیلات خودگردان را به عهده خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید