کشتی «روبی‌مار» در قعر دریای سرخ غرق شد؛ هشدار دولت یمن نسبت به فاجعه زیست‌محیطی

دولت یمن : این وضعیت با توجه به رهاشدن کشتی به‌حال خود از 12 روز پیش و عدم پاسخ به درخواست‌های دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه، قابل پیش‌بینی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» که دو هفته توسط شبه‌نظامیان حوثی‌، مورد حمله قرار گرفت بر اثر شرایط بد آب و هوایی و وزش بادهای شدید، در دریای سرخ غرق شد.
در بیانیه‌ای که شنبه 12 اسفند از سوی هسته بحران تشکیل‌شده از سوی دولت قانونی یمن برای تعامل با بحران کشتی«روبی‌مار»، صادر شد، آمده است که این کشتی شامگاه جمعه در قعر دریا فرو رفت.
این بیانیه با هشدار نسبت به وقوع فاجعه زیست‌محیطی در آب‌های منطقه‌ای یمن و دریای سرخ، خاطرنشان کرد: «این وضعیت با توجه به رهاشدن کشتی به‌حال خود از 12 روز پیش و عدم پاسخ به درخواست‌های دولت برای جلوگیری از بروز فاجعه، قابل پیش‌بینی بود».
در بخش دیگری از این بیانیه بر لزوم بررسی مستمر اقدامات بعدی و تعیین بهترین راه‌های تعامل با پیآمدها و برطرف‌کردن فاجعه زیست محیطی ناشی از آن، تاکید شد.
وزارت امور خارجه یمن روز گذشته اعلام کرد که در مجاورت کشتی بریتانیایی آسیب‌دیده در سواحل المخا بار دیگر حمله‌ای صورت گرفت و حوثی‌ها یک قایق متعلق به ماهیگیران یمنی را هدف قرار دادند که به مرگ یا ناپدیدی برخی از ماهیگیرانمنجر شد.
در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است که هدف قراردادن کشتی آسب‌دیده توسط حوثی‌ها بار دیگر تلاش‌ها امدادی را با پیچیدگی مواجه ساخت.
وزارت خارجه یمن با هشدار نسبت به وقوع فاجعه زیست‌محیطی بزرگ، خاطرنشان کرد که رهاکردن این کشتی، متضمن آسیب جدی به محیط زیست دریایی و همچنین صدها هزار نفر از یمنی‌هایی که از ماهیگیری ارتزاق می‌کنند، خواهد شد و کارخانه‌های آب‌شیرین‌کن در طول سواحل یمن را هم با مشکل مواجه خواهد کرد.

41 هزار تن کود

کشتی «روبی‌مار» با مالکیت لبنانی،‌ حامل پرچم بلیز که در بریتانیا ثبت شده، در 19 فوریه 2024 هدف اصابت یکی از دو موشک بالستیک پرتاب شده از سوی حوثی‌ها قرار گرفت که به نشت نفت در دریا به طول 18 مایل انجامید و به نگرانی‌ها از نشت مواد سمی این کشتی حامل 41 تن کود، دامن زد.
گروه حوثی مورد حمایت ایران از همان تاریخ با نزدیک به 60 حمله پهپادی و موشکی، کشتی‌ها تجاری را در این آبراه مهم بین‌المللی به بهانه ارتباط آنها با اسرائیل یا حرکت به سمت بنادر اسرائیلی، هدف قرار داد.
این اقدامات باعث شد که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از 12 ژانویه 2024 برای بازدارندگی این گروه و حفاظت از ناوبری دریایی، دست به حملات مشترک علیه چندین موضع حوثی‌ها در یمن بزنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید