ٰدر پی کشتار فلسطینی‌ها در میدان نابلسی؛ شرط جدید اسرائیل برای ازسرگیری مذاکرات

مهمترین گره موجود در مذاکرات به موضوع آتش‌بس کامل و دائمی باز‌می‌گردد که حماس بر آن اصرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی کشتار دسته‌جمعی غیرنظامیان فلسطینی به‌آتش نیروهای اسرائیلی در میدان نابلسی در شمال غزه، سرنوشت مذاکرات جاری میان حماس و اسرائیل از طریق میانجی‌گران در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.
وبسایت اسرائیلی «والا» شنبه دوازدهم اسفند، به نقل از منابع آگاه نوشت اسرائیل روز گذشته، عدم مشارکت خود در دور دیگری از مذاکرات درباره توافق برای آزادی گروگان‌ها را تا زمان اعلام فهرستی از گروگان‌های زنده از سوی حماس، به مصر و قطر اطلاع داد.
مقامات بلندپایه در تل‌آویو گفتند که پس از 3 روز مذاکره در قطر، هیئت اسرائیلی شب گذشته بدون گرفتن پاسخ‌های لازم از طرف‌های میانجی به اسرائیل بازگشت.
یک مسئول اسرائیلی گفته طرف‌های میانجی متعهد شدند، حماس شمار گروگان‌های زنده را ارائه خواهد داد ولی تا این لحظه این کار انجام نشده است.
این در حالی است که گردان‌های القسام، شاخته نظامی حماس روز گذشته از کشته‌شدن 7 گروگان اسرائیلی در غزه در بمباران نیروهای اسرائیلی خبر داد.
گردان‌های القسام همچنین طی بیانیه‌ای با اعلام اسامی 3 نفر از آنها به نام هایم گرشون پری، یورام ایتاک متزگر و امیرام اسرائیل کوپر، تاکید کرد که اسامی 4 نفر دیگر پس از تایید هویت آنها اعلام خواهد شد.
به‌گفته القسام، مجموع گروگان‌های اسرائیلی که در نتیجه عملیات نظامی جاری کشته شدند، از 70 نفر فراتر رفته است.
القسام جمعه با انتشار کلیپی از اسرای اسرائیلی، از قطع ارتباط با گروهی که مسئول بازداشت آنها بود، خبر داد و اعلام کرد که سرنوشت آنها را روشن خواهد کرد که متعاقبا کشته‌شدن آنها را اعلام کرد.

نبود پیشرفت عمده

دورهای اخیر مذاکرات در مورد مبادله اسرا یا توافق مورد انتظار مربوط به آتش‌بس موقت در غزه میان دو طرف، به‌رغم پیشرفت جزئی به‌دست آمده، دستاورد عمده‌ای نداشته و دستیابی به آتش‌بس موقت همچنان بعید به‌نظر می‌رسد.
مهمترین گره موجود در مذاکرات به موضوع آتش‌بس کامل و دائمی باز‌می‌گردد که حماس بر آن اصرار دارد. همچنین شرط بازگشت آوارگان به مناطق شمالی و مرکزی نوار غزه نیز از سوی حماس مورد تاکید قرار دارد.
این در حالی است که ایالات متحده، قطر و مصر، فشار خود را بر دستیابی به آتش‌بس موقت در نوار غزه قبل از ماه رمضان، متمرکز کرده‌اند؛ به‌ویژه که سازمان ملل و محافل بین‌المللی مرتبا نسبت به وقوع فاجعه انسانی ناشی از تشدید کمبود مواد غذایی و بروز قحطی که صدها هزار فلسطینی را تهدید می‌کند، هشدار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید