واکنش تند نتانیاهو درباره سفر گانتس به واشینگتن: اسرائیل فقط یک نخست‌وزیر دارد

دولت بایدن هشدار داده در صورت تداوم رویکرد کنونی نتانیاهو، ممکن است کابینه او مشروعیت بین‌المللی خود را از دست بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه تنش‌ها میان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و اعضای کابینه جنگ او، سفر روز یکشنبه بنی گانتس، عضو شورای جنگ به واشینگتن برای دیدار با مسئولان آمریکایی بدون موافقت نخست‌وزیر، خشم شدید نتانیاهو را برانگیخته است.

به گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت» شنبه 12 اسفند، محافل نزدیک به نتانیاهو تاکید دارند که سفر گانتس به واشینگتن با پروتکل معمول در دولت مبنی بر کسب موافقت نخست‌وزیر با سفر هریک از وزراء منافات دارد.
این محافل فاش ساختند که نتانیاهو به گانتس گفته که «اسرائیل تنها یک نخست‌وزیر دارد».
این درحالی است که انتظار می‌رود گانتس بعد از سفرش به واشینگتن، راهی لندن شود.
سفر گانتس به ایالات متحده در حالی است که اختلافات میان تل‌آویو و دولت جو بایدن، این هفته به‌شدت بالا گرفت به‌طوری که دولت نتانیاهو و مشخصا ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی، آماج انتقادات دولت بایدن قرار گرفت.
در کنار تنش دولت نتانیاهو با شماری از کشورهای هم‌پیمان و در راس آنها آمریکا به دلیل رهیافت خاص او در قبال جنگ غزه و تداوم محاصره 2 و نیم میلیون فلسطینی، اختلافات نتانیاهو با یواو گالانت، وزیر دفاع پیرامون غزه و مذاکرات مبادله اسرا با حماس نیز بارها علنی شد.
همچنین رویکردهای نتانیاهو در موضوع مبادله اسرا، مورد رضایت صدها نفر از خانواده گروگان‌ها نیست که بارها علیه سیاست نتانیاهو در این خصوص، دست به تظاهرات زده و همچنان او را زیر فشار دارند.

هشدار واشینگتن

در همین راستا دولت بایدن هشدار داده در صورت تداوم رویکرد کنونی کابینه نتانیاهو، «این کابینه ممکن است مشروعیت بین‌المللی خود را از دست بدهد».
بنا به گزارش‌های پیشین آمریکایی، با افزایش دامنه اختلاف‌نظر بر سر چندین موضوع اساسی میان آمریکا و اسرائیل، واشینگتن چشم‌به‌راه مرحله بعد از نتانیاهو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید