تلاش‌ آمریکا برای کمک‌رسانی بشردوستانه از طریق هوا و دریا به غزه

جان کربی: واشینگتن درباره انجام عملیات کمک‌رسانی به غزه، با اسرائیل گفت‌وگو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال اعلام جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در روز جمعه یازدهم اسفند مبنی بر عزم ایالات متحده انجام بارریزی هوایی کمک‌های بشردوستانه بر نوار غزه و این‌که ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه ناکافی است، کاخ سفید جزئیات طرح ایالات متحده برای ایجاد کریدور‌هایی هوایی و دریایی جهت کمک‌رسانی به غزه را اعلام کرد.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که بیش از عملیات بارریزی هوایی برای کمک‌رسانی به ساکنان نوار غزه که ماهها در محاصره هستند انجام خواهد شد.

کربی جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود که واشینگتن درباره انجام آن عملیات کمک‌رسانی، با اسرائیلی گفت‌وگو می‌کند.

وی در اشاره به بمباران اسرائیل هنگام تشکیل صف‌های توزیع کمک‌ها که به کشته شدن بیش از 100 نفر منجر شد، گفت که واقعه «النابلسی» در شمال غزه لزوم ایجاد راهکارهایی جایگزین جهت کمک‌رسانی را نشان می‌دهد.

کربی همچنین افزود که بارریزی هوایی کمک‌ها جایگزینی برای کمک‌رسانی زمینی نیست.

این اظهارات مقام آمریکایی پس از آن مطرح می‌شود که بایدن متعهد شد تمام تلاش‌های خود را برای رساندن کمک‌های بیشتر به غزه که با فاجعه وخیم انسانی و خطر قحطی روبرو است، به‌کار گیرد.

در همین راستا کاخ سفید اعلام کرد که بیش از بارریزی هوایی از سوی آمریکا برای رساندن کمک‌ها به مردم غزه انجام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به خبرنگاران در کاخ سفید همچنین گفت که واشینگتن در تلاش است تا به توافقی برای آتش‌بس فوری در غزه و رساندن هر چه بیشتر کمک‌ها به غزه دست یابد.

شایان ذکر است که مقامات آمریکایی فاش کردند که کاخ سفید امکان بارریزی هوایی کمک‌ها با هواپیماهای نظامی آمریکا در غزه را که ورود آنها از طریق زمینی به این باریکه به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است، بررسی می‌کند.

این در حالی است که سازمان ملل بارها و به‌طور مکرر طی هفته‌های گذشته درباره خطر قحطی در نوار غزه هشدار داده است.

مسئولین سازمان ملل متحده و نهادهای وابسته به آن بارها درباره این موضوع که اسرائیل از گرسنگی به عنوان سلاحی علیه ساکنان نوار غزه استفاده می‌کند، هشدار داده‌اند.

از ابتدای تهاجم اسرائیل به نوار غزه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شد، 2.4 میلیون جمعیت این باریکه در محاصره کامل تحت شدیدترین حملات و در پی آن مورد یورش زمینی قرار گرفته‌ و با نابودی کامل زیرساخت‌ها اغلب آنها در منتهی الیه جنوب نوار غزه در شهر رفح آواره و محصور شده‌اند و روند کمک‌رسانی به آنها از طریق گذرگاه رفح به‌کندی صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید