ارتش آمریکا: یک موشک حوثی آماده پرتاب را سرنگون کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» بامداد شنبه دوازدهم اسفند، اعلام کرد که بعد از ظهر جمعه، که یک موشک زمین به هوا وابسته به شبه‌نظامیان حوثی که آماده پرتاب از مناطق تحت کنترلشان در یمن به سوی یک کشتی در دریای سرخ بود را سرنگون کرد.

بر اساس بیانیه سنتکام، نیروهای آمریکایی پس از تشخیص اینکه این موشک تهدیدی قریب الوقوع علیه هواپیماهای آمریکایی در منطقه است برای انهدام آن اقدام کردند.

این بیانیه افزود شامگاه جمعه نیز، حوثی‌ها یک موشک بالستیک ضدکشتی (ASBM) از یمن به سوی دریای سرخ پرتاب کردند که هیچ ضربه یا آسیبی به شناورها وارد نشد.

این حملات از زمان تشدید تنش در منطقه درپی جنگ غزه در اکتبر گذشته، به سناریویی روزانه تبدیل شده و برای چندین ماه به تهدیدی علیه خطوط کشتیرانی بین المللی در دریای سرخ تبدیل شده است.

حوثی‌ها با حملات پهپادی و موشک‌ی به کشتی‌های باری که ادعا می‌کنند در دفاع از مردم غزه کشتی‌های اسرائیلی یا به آنهایی که مقصدشان بنادر اسرائیل است را هدف قرار می‌دهند. با این حال حملاتی را علیه کشتی‌های نظامی آمریکایی نیز انجام می‌دهند.

نیروهای آمریکایی و انگلیسی در پاسخ با این حملات، مواضع گروه حوثی در یمن را بمباران می‌کنند.

بر اساس برآوردهای بریتانیا و آمریکا، از نوامبر گذشته، تعداد حملات حوثی ها به حدود 60 حمله رسیده که امنیت ناوبری بین المللی را تهدید کرده و ترافیک کشتیرانی جهانی را مختل کرده است.

این حملات همچنین ترس از تورم جهانی را افزایش داد، به خصوص که چندین شرکت را مجبور کرد مسیرهای خود را از طریق دریای سرخ متوقف کنند و مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تر را در اطراف آفریقا ترجیح دهند.

این حملات همچنین باعث تشدید نگرانی درباره عواقب جنگ میان اسرائیل و حماس و گسترش آن در خاورمیانه شده است.

در حالی که پنتاگون تایید کرد که حملات حوثی‌ها به هیچ کشتی نظامی آمریکایی آسیبی وارد نکرده، اما توضیح داد که حدود 15 کشتی تجاری از جمله چهار کشتی آمریکایی آسیب دیده‌اند.

ٰ

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید