‌گوترش و بورل کشته‌شدن 110 فلسطینی در میدان نابلسی را محکوم کردند

خبرنگار «العربیه»: نیروهای اسرائیلی به سوی غیرنظامیان در «میدان نابلسی» در جنوب غربی شهر غزه تیراندازی کردند و ده‌ها زخمی و کشته این تیراندازی به بیمارستان منتقل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته‌اند که از کشته‌شدن 110 فلسطینی در جریان عملیات توزیع کمک در «میدان نابلسی» در شمال غزه، «شوکه‌» شده‌اند.

گوترش، پنج‌شنبه 10 اسفند، گفت که کشته و زخمی‌شدن این افراد موضوعی است که نیاز به تحقیقات مستقل دارد.

او افزود که از آخرین تحولات جنگ اسرائیل در غزه شوکه شده است.

وتو

دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به پرسش‌هایی درباره شکست قطعنامه اخیر شورای امنیت در ارتباط با آتش‌بس در نوار غزه گفت که تشدید شکاف‌های ژئوپلیتیکی «وتو را به ابزاری مؤثر برای فلج کردن کار شورای امنیت تبدیل کرده است».

جوزپ بورل هم جمعه 11 اسفند در پلتفرم «ایکس» نوشت که با شنیدن اخبار مربوط به قتل عام مجدد غیرنظامیان غزه که نیاز مبرمی به کمک‌های بشردوستانه دارند، دچار «احساس ترس» شده است.

بورل با تاکید بر این که این مرگ‌ها کاملا غیرقابل قبول است، افزود: «محروم‌ساختن مردم از کمک‌های غذایی، نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه است».

ویدئوی ارتش اسرائیل

این محکومیت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ارتش اسرائیل ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌دهد توده‌های مردم شمال غزه در حال هجوم به سمت کامیون‌های حامل کمک‌ها و محاصره آنها هستند که به بروز آشوب و ازدحام انجامید و به‌ادعای ارتش، باعث هل دادن، زیر دست و پا ماندن و زیر کامیون رفتن غیرنظامیان شد.

یک سخنگوی ارتش پیشتر ضمن اذعان به این که ارتش به سمت برخی از مردمی که به کامیون‌ها نزدیک شده‌ و تهدیدی برای عوامل و سربازان ایجاد کردند، آتش گشوده است، اعلام کرد که کشته‌شدن برخی از مردم در نتیجه ازدحام بود.

خبرنگار «العربیه» نیز پیشتر اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی به سوی غیرنظامیان در «میدان نابلسی» در جنوب غربی شهر غزه تیراندازی کردند و ده‌ها زخمی و کشته این تیراندازی به بیمارستان منتقل شدند.

با این حال، انتشار این ویدئو توسط اسرائیل موجی از انتقادات را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. بسیاری از کسانی که روز گذشته کلیپ منتشر شده توسط اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش را در «ایکس» مشاهده کردند، اظهار داشتند که این روشن‌ترین دلیل بر سیاست ایجاد قحطی از سوی اسرائیل در نوار محاصره شده غزه است.

این ویدئو که توسط یک پهپاد اسرائیلی گرفته شد، صدها نفر را نشان می‌دهد که در کنار کامیون‌ها در امتداد جاده ساحلی الرشید در غزه هستند.

تحلیل ویدئو

این ویدئوی «بدون صدا» بیانگر چندین قطعه متصل به‌هم است که در آن، مدت زمان قبل از فرار مردم و خزیدن برخی پشت دیوار برای پناه گرفتن، مبهم مانده است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، بعد از تحلیل این ویدئو، روشن شد که دست‌کم ده‌ها جسد در مکان حادثه روی زمین افتاده بودند و دو کامیون نظامی اسرائیلی در مکان حضور داشتند.

ویدئوی دیگری هم در میان بسیاری از فلسطینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که شنیده‌شدن صدای تیراندازی در نزدیکی غیرنظامیان را مستند کرد.

اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت در نوار غزه روز گذشته اعلام کرد که بر اساس آخرین آمار، حادثه میدان نابلسی 112 کشته و 760 زخمی در میان غیرنظامیان فلسطینی برجای گذاشت که منتظر دریافت کمک‌های بشردوستانه بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید