نروژ: دولت خودگردان فلسطین 114 میلیون دلار از اسرائیل دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اوایل ماه جاری، پس از دستیابی به توافقی برای آزادسازی وجوه مالیات بلوکه شده دولت خودگردان فلسطین توسط اسرائیل، نروژ روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین 407 میلیون شیکل (114 میلیون دلار) از اسرائیل دریافت کرده و طی روزهای آینده اموال بیشتری را دریافت خواهد کرد.

اسلو، در 18 فوریه اعلام کرده بود که در انتقال وجوه مالیاتی بلوکه شده تشکیلات خودگردان فلسطین کمک خواهد کرد، این وجوه توسط اسرائیل جمع آوری شده بود و بودجه حیاتی این دولت خودگردان را تامین می‌کند.

طبق قراردادهای صلح موقت که در دهه 1990 به امضا رسید، وزارت دارایی اسرائیل از طرف فلسطینی‌ها مالیات را جمع‌آوری می‌کند و ماهانه به تشکیلات خودگردان فلسطین انتقال می‌دهد، اما پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر، بر سر پرداخت‌ها اختلاف ایجاد شد.

جمع آوری مالیات

اسرائیل که بنادر و گذرگاه‌های زمینی را کنترل می‌کند، مسئول وصول درآمدهای مالیاتی ماهانه فلسطینیان به دولت خودگردان فلسطین است، این درآمدها به مقدار 750 تا 800 میلیون شیکل (بیش از 200 میلیون دلار) است که حدود 65 درصد از منبع درآمد تشکیلات خودگردان فلسطین را تشکیل می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، صلاحیت وتوی توافقنامه انتقال مالیات به تشکیلات خودگردان فلسطین، به وزیر دارایی اسرائیل داده شده تا در صورت انتقال وجوه به اعضای حماس در نوار غزه، تمام سرمایه‌های تشکیلات خودگردان فلسطین که در اختیار اسرائیل است را مسدود کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید