رونمایی سعودی از هویت بصری میزبانی جام جهانی 2034

هویت بصری این رقابت‌ها شبیه به نقشه جغرافیایی پادشاهی عربی سعودی طراحی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه فوتبال سعودی جمعه 11 اسفند با انتشار اطلاعیه‌ای از هویت بصری کشور پادشاهی عربی سعودی برای میزبانی از رقابت‌های جام جهانی 2034 با شعار «با هم‌دیگر رشد می‌کنیم» رونمایی کرد.

سعودی در آبان گذشته از اعلام نامزدی برای دریافت حق امتیاز میزبانی جام جهانی 2034 خبر داده بود.

در بیانیه اتحادیه فوتبال سعودی آمده است: «شعار نامزدی میزبانی جام جهانی نشان‌دهنده روند تحول و رشدی است که سعودی در حال تجربه کردن آن است، زیرا این کشور یکی از سریع‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین مراحل رشد و نمو در سطح فوتبال را دارا است.»

در بخش دیگری از این بیانیه به میزبانی پادشاهی عربی سعودی از نخستین جام جهانی 48 تیمی در یک کشور اشاره شده است.

جام جهانی 2026 که نخستین جام جهانی با حضور 48 تیم خواهد بود به‌ میزبانی سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک برگزار خواهد شد.

جام جهانی 2030 نیز به طور ویژه در شش کشور و سه قاره برگزار خواهد شد. فیفا در مهر سال جاری اعلام کرد که با میزبانی شش کشور پادشاهی مغرب، اسپانیا، پرتغال، اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه در سه قاره برای جام جهانی 2030 موافقت کرده که البته سه کشور حاضر در آمریکای جنوبی به مناسبت 100 صد ساله شدن میزبانی اروگوئه از نخستین جام جهانی تنها یک بازی را میزبان خواهند بود.

به این ترتیب سعودی در سال 2034 نخستین کشوری خواهد بود که جام جهانی 48 تیمی را به تنهایی میزبانی خواهد کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده، پرونده نامزدی سعودی شامل سه بنیاد اساسی است؛ «با هم‌دیگر برای توسعه توانایی‌های انسانی»، «با هم‌دیگر برای توسعه فوتبال» و «با هم‌دیگر برای توسعه پل‌های ارتباطی». در حالی که هدف از برجسته کردن شعار «با همدیگر رشد می‌کنیم» این است که برای جامعه بین‌المللی فوتبال سفری استثنایی رقم بزنند و نشان دهند که کشور سعودی و مردم آن به دنبال ساختن آینده‌ای استثنایی برای محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ورزش جهان هستند.»

طراحی هویت بصری نامزدی سعودی، نشان‌دهنده ماهیت میراث فرهنگی غنی پادشاهی عربی سعودی و جامعه جوان و سرزنده آن است.

در حالی‌که لوگوی آن شامل چندین نوار رنگی است که با نمادهای بسیاری مرتبط با فوتبال تزئین شده است. این نوارها به شکل عدد «34» طراحی شده‌اند که اشاره به سالی است که سعودی به دنبال میزبانی بیست‌وپنجمین دوره این رقابت‌ها است.»

هویت بصری در‌نظر گرفته شده برای میزبانی این رویداد جهانی شبیه به نقشه جغرافیایی سعودی طراحی شده است. این هویت بصری پنج رنگ مختلف را به نمایش می‌گذارد که منعکس‌کننده تنوع فرهنگی و جغرافیایی در جامعه و کشور سعودی است.

در این هویت از پنج رنگ نارنجی، سبز، قرمز، اسطوخودوسی (ارغوانی) و زرد استفاده شده است؛ رنگ نارنجی مظهر سخاوت و اصالت، رنگ سبز بیانگر زیبایی‌های واحه‌های سعودی، رنگ قرمز با الهام از صخره‌های مرجانی در دریای سرخ، رنگ اسطوخودوسی که نماد گل اسطوخودوس است و رنگ زرد نیز تجسم رویاها و جاه‌طلبی‌های مردم سعودی برای آینده‌ای روشن را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید