تهدید حماس به توقف مذاکرات آتش‌بس در پی حمله به فلسطینیان در صف توزیع کمک‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از حملات اسرائیل به گروهی از غیرنظامیان فلسطینی در جنوب غربی شهر غزه در سحرگاه پنج‌شنبه 10 اسفند، حماس تهدید کرد که مذاکرات را متوقف خواهد کرد.

این جنبش در بیانیه‌ای تاکید کرد: «مذاکراتی که رهبری جنبش انجام می‌دهد، روندی علنی نیست که به قیمت خون مردم تمام شود.»

حماس همچنین طرف اسرائیلی را مسئول هرگونه شکست در مذاکراتی دانست که چند روزی است از طریق میانجیگران قطری و مصری ادامه دارد.

افزون بر این، حماس این حادثه را یک «قتل عام وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «شهروندان پس از گرسنگی کشیدن و گرسنگی بیش از 700 هزار نفر به مدت 146 روز برای تهیه غذا رفته بودند.»

وزارت خارجه فلسطین نیز به نوبه خود این «قتل عام فجیع» را محکوم کرد و آن را «بخش جدایی ناپذیر جنگ نسل‌کشی دولت اشغالگر علیه مردم» دانست.

«اطلاعی نداریم»

از سوی دیگر، اسرائیل اطلاع از هرگونه بمباران در منطقه را رد کرد. سخنگوی ارتش اسرائیل با بیان اینکه ارتش از بمباران منطقه دوربرگردان نابلسی در غرب شهر غزه اطلاعی نداشت، افزود: «هیچ گزارشی مبنی بر بمباران اسرائیل در این منطقه وجود ندارد.

این در حالی که پزشکان فلسطینی تایید کردند که ده‌ها نفر در حمله اسرائیل در حالی که منتظر دریافت کمک بودند کشته شدند.»

ارتش اسرائیل بعداً از فاجعه اعلام کرد که جراحات در دوربرگردان نابلسی ناشی از «ازدحام و هل دادن» افراد به هنگام ورود کامیون‌های امدادی بوده است. در این بیانیه‌ همچنین آمده است: «اوایل صبحگاه پنج‌شنبه 10 اسفند، زمانی که کامیون‌های کمک‌های بشردوستانه وارد شمال غزه شدند، ساکنان این کامیون‌ها را محاصره کردند و موادی را که در حال تحویل بود غارت کردند که در نتیجه ازدحام جمعیت ده‌ها نفر مجروح شدند.»

این اظهارات پس از آن بیان شد که یک مقام پزشکی در غزه تایید کرد که دست کم 50 نفر در حین تجمع برای دریافت کمک‌های بشردوستانه در نوار محاصره شده شمال فلسطین بر اثر تیراندازی اسرائیل کشته شدند.

امجد علیوه، مدیر اورژانس بیمارستان الشفاء در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در نتیجه تیراندازی نیروهای اسرائیلی بامداد پنجشنبه به سوی هزاران شهروند فلسطینی، هنگام تجمع آن‌ها زمان رسیدن کامیون‌های امدادی به دوربرگردان نابلسی، حداقل 50 نفر کشته و بیش از 120 نفر از جمله زنان و کودکان زخمی بر جای گذاشت.»

104 کشته

در همین راستا، خبرنگار «العربیه» تأیید کرد که نیروهای اسرائیلی به سوی کسانی که منتظر کمک‌های غذایی بودند آتش گشوده است.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک منبع اسرائیلی گزارش داد که ارتش جمعیتی که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه جمع شده بودند، را هدف قرار داده است.

این در حالی است که یک شاهد عینی توضیح داد که این حادثه در دوربرگردان نابلسی زمانی رخ داد که بسیاری از فلسطینی‌ها برای تهیه کمک‌های کمیابی که از زمان شروع جنگ به منطقه آن‌ها رسیده است، رفته بودند.

او به خبرگزاری «فرانسه» گفت: «کامیون‌های پر از کمک‌های بشردوستانه به برخی تانک‌های ارتش اسرائیل که در منطقه بودند نزدیک شدند و جمعیت به سوی آن‌ها هجوم آوردند.» این فرد که خواست نامش فاش نشود، ادامه داد: «نیروهای اسرائیلی هنگام نزدیک شدن به تانک‌ها به سوی مردم تیراندازی کردند.»

وزارت بهداشت غزه تأیید کرد که در این «قتل عام» حدود 104 کشته و ده‌ها زخمی وجود داشته است.

این فاجعه پنج‌شنبه در بحبوحه هشدارهای سازمان ملل مبنی بر اینکه اکثریت قریب به اتفاق جمعیت 2.4 میلیون نفری غزه به ویژه در شمال این باریکه در معرض خطر قحطی قرار دارند، رخ داد.

همچنین با کاهش ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به شمال نوار غزه طی هفته‌های گذشته همراه شد.

آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی اخیراً تأیید کرد که در ماه فوریه کمی بیش از 2300 کامیون کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه وارد کرده که نشان دهنده کاهش حدود 50 درصدی نسبت به ژانویه گذشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید