اسرائیل شماری از زندانیان کرانه باختری را به‌ دلیل پر شدن زندان‌ها آزاد کرد

باشگاه اسیران فلسطینی دسامبر گذشته اعلام کرد که شمار فلسطینی‌هایی که بر اساس بازداشت اداری در زندان‌های اسرائیل هستند، به 2870 نفر رسیده که بالاترین رقم در 30 سال اخیر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که ارتش اسرائیل و سرویس امنیت داخلی «شاباک»، شامگاه پنجشنبه 10 اسفند اعلام کردند که زندانیان اداری فلسطینی که یک ماه از مدت بازداشت آنها باقی مانده، زودتر از موعد آزاد خواهند شد، منابع بریتانیایی تاکید کردند که تل‌آویو عملا ده‌ها زندانی را آزاد کرده است.

«جروزالم پست» به نقل از این منابع نوشت که این تصمیم با توجه به پرشدن بیش از حد زندان‌های اسرائیل و تامین مکان‌ برای زندانیان خطرناک‌تر، اتخاذ شد.

عمل به قانونی بریتانیایی

اسرائیل عملا از قانون قدیمی بریتانیا استفاده می‌کند که طبق آن می‌تواند فلسطینی‌ها را بدون محاکمه برای مدتی قابل تمدید از سه تا شش ماه به بهانه وجود پرونده امنیتی محرمانه برای زندانی، بازداشت کند.

باشگاه اسیران فلسطینی دسامبر گذشته اعلام کرد که شمار فلسطینی‌هایی که در بازداشت اداری در زندان‌های اسرائیل هستند، به 2870 نفر رسیده که بالاترین رقم در 30 سال اخیر است و بیش از 2220 نفر که پس از 7 اکتبر، حکم بازداشت علیه آنها صادر شده است را شامل می‌شود.

پس از دستگیری 20 فلسطینی توسط ارتش اسرائیل در روزهای گذشته، شمار بازداشت‌شدگان در کرانه باختری از 7 اکتبر به 7325 نفر افزایش یافته است.

این آمار پنجشنبه طی بیانیه مشترک سازمان امور اسیران و باشگاه اسیران فلسطین اعلام شد.

بیش از 9 هزار بازداشتی

بر اساس اطلاعات این دو نهاد، تا پایان ژانویه گذشته، مجموع اسیران در زندان‌های اسرائیل به حدود 9000 نفر رسید که حدود 200 کودک، 70 زندانی زن و 3484 زندانی اداری را شامل می‌شود.

بازداشت اداری، حکم بازداشتی است که به بهانه تهدید امنیتی و بدون ارائه کیفرخواست به دستور نظامی اسرائیل صادرشده و مدت آن 6ماه قابل تمدید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید