هشدار مقام آمریکایی نسبت به حمله زمینی احتمالی اسرائیل به لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش درگیری‌های روزانه اسرائیل و حزب الله لبنان، نگرانی‌ها در دولت آمریکا از حمله احتمالی زمینی اسرائیل به خاک لبنان طی هفته‌ها یا ماه‌های آینده افزایش یافته است.

مقامات ارشد دولت آمریکا و مقامات آشنا با اطلاعات فاش کردند، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات اطلاعاتی نگران طرح حمله زمینی اسرائیل به لبنان در ماه پیش‌رو در صورتی که تلاش‌های دیپلماتیک منجر به عقب‌نشینی حزب الله از مرزهای همجوار با شمال اسرائیل نشود، هستند.

یک مقام آگاه آمریکایی گفت، احتمال دارد حمله زمینی اسرائیل در اوائل تابستان صورت گیرد.

این مقام آگاه گفت، دولت بایدن احتمال می‌دهد حمله نظامی اسرائیل در ماه‌های آینده صورت بگیرد و ادامه داد: «لازم نیست این حمله در چند هفته آینده اتفاق بیفتد، شاید اواخر بهار این حمله صورت گیرد.»

در حالی که تصمیم اسرائیل هنوز نهایی نشده، یک فرد آگاه پنج‌شنبه 10 اسفند به شبکه «سی‌ان‌ان» خبر داد، نگرانی جدی برای چنین اقدامی به جلسات اطلاعاتی مقامات ارشد دولت، راه یافته است.

این اطلاعات پس از آن درز کرد، که آمریکا سه شنبه گذشته، خواستار یافتن راه حل دیپلماسی در پی تشدید تنش نظامی در مرز لبنان و اسرائیل شد، که اسرائیل هشدار به تعقیب حزب الله داده بود. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «نمی خواهم هیچ یک از طرفین را ببینم، زیرا این کار درگیری در شمال را تشدید می‌کند و افزود، «دولت اسرائیل به طور ویژه به واشینگتن تاکید کرده که خواستار راه دیپلماتیک است.»

حزب الله بارها تاکید کرده، «محور مقاومت» با اشاره به گروه‌ها و جناح‌های وفادار به ایران در منطقه، به حمایت از حماس ادامه خواهد داد.

مقامات اسرائیلی به ویژه یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل متعهد شده بود، حملات کشورش علیه حزب‌الله، حتی اگر توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌های حماس در غزه صورت بگیرد را متوقف نخواهد کرد.

در پی حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌های نزدیکی نوار غزه، از 7 هفت اکتبر و آغاز جنگ اسرائیل، باعث شد ده‌ها هزار نفر از دو طرف مرز، خانه‌های خود را ترک کنند و دست‌کم 284 نفر از جمله 197 نفر از اعضای حزب‌الله، 44 نفر غیرنظامی، 24 جنگجوی فلسطینی از جمله 10 نفر از اعضای حماس در این درگیری‌ها کشته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید