رئیس جمهوری عراق: درباره خروج نیروهای ائتلاف با آمریکایی‌ها هماهنگی می‌کنیم

عبداللطیف رشید: حملات ایران به شهر اربیل غیرقابل پذیرش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبداللطیف جمال رشید، رئیس جمهوری عراق درباره سال‌ها رنج‌های کشورش از «تقابلات داخلی و خارجی» صحبت کرد و خاطرنشان کرد که تلاش برای برقراری امنیت و ثبات در این کشور ضرورتی برای بازگشت آن به جامعه بین‌المللی است.

عبداللطیف رشید در گفت‌وگوی مفصلی با شبکه خبری «الحدث»، در اشاره به روابط خارجی عراق گفت: «اکنون روابط ما با کشورهای همسایه و جامعه جهانی خوب است.»

رئیس جمهوری عراق در ادامه اظهارات خود خاطرنشان کرد: «حضور آمریکا و نیروهای ائتلاف در عراق با توافق دولت بوده و خروج این نیروها تصمیمی است که دولت با هماهنگی احزاب و پارلمان اتخاذ کرده است.»

او در این خصوص با اشاره به آغاز ارتباطات و هماهنگی‌ها در خصوص خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق، گفت: «حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق با «داعش» مرتبط است که تهدید آن نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.»

رشید درباره دست‌یابی به توافقی قریب‌الوقوع برای خروج نیروهای بین‌المللی از کشورش ابراز خوش‌بینی کرد.

وی همچنین گفت: «ما خواهان روابط دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی با واشینگتن هستیم و نمی‌توانیم روابط با کشور قدرتمندی نظیر آمریکا را نادیده بگیریم.»

رئیس جمهوری عراق در خصوص روابط کشورش با ایران گفت:«روابط ما با ایران قوی است و روابط تجاری و مذهبی با آن داریم.» وی گفت: «ما از مداخلات خارجی آسیب دیدیم که بر کشور تأثیر منفی گذاشت. رفتار گروه‌های مسلح اخیراً با تهاجم به غزه مرتبط است.»

رشید خاطرنشان کرد که «دولت برای آرام کردن اوضاع و دستیابی به توافق با همه طرف‌های سیاسی و امنیتی جدی است. نیروهای امنیتی ما خوب هستند و ارتش عراق برای مقابله با چالش‌های داخلی و خارجی آمادگی دارد.»

وی در این باره افزود: «موضع ما در قبال آنچه در غزه رخ می‌دهد روشن است و از حقوق مشروع مردم فلسطین برای داشتن کشوری امن و مستقل حمایت و تهاجم به غزه یا هر کشور عربی دیگری را محکوم می‌کنیم.»

رئیس جمهوری عراق همچنین گفت:«تلاش می‌کنیم اوضاع منطقه را آرام کنیم و موفق شده‌ایم دیدگاه‌های پادشاهی عربی سعودی و ایران را به هم نزدیک کنیم و سوریه به اتحادیه عرب بازگردد، اختلافات در منطقه بزرگ نیست و قابل حل است. منطقه دوره‌های طولانی درگیری و جنگ را سپری کرده است و امیدواریم به آن دوران برنگردیم.»

عبداللطیف رشید در خصوص روابط کشورش با ریاض گفت: «روابط ما با سعودی خوب است و به همه سرمایه‌گذاران عرب نیاز داریم و سعودی‌ها به روابط خوب و قوی با عراق خوشبین و به ثبات و امنیت ما علاقه‌مندند».

عبداللطیف جمال رشید، افزود: «روابط ما با ترکیه از نظر سیاسی و تجاری خوب است و با نقض امنیت در عراق از سوی هر طرفی از جمله ترکیه مخالفیم و مذاکرات ما با آنکارا برای حل مشکلات ادامه دارد.»

وی بر مخالفت خود با هر گونه استفاده از خاک عراق علیه هر کشوری تاکید کرد و گفت: «حمله ایران به شهر اربیل غیرقابل پذیرش است، مرزهای ما با ایران امن و کمیته مشترک هر روز پیگیر اوضاع است.»

رئیس جمهوری عراق در پایان اظهارات خود به «الحدث» گفت: «از کُردهای ایران و ترکیه می‌خواهیم که از عراق برای حمله به کشورهای همسایه استفاده نکنند، تاکنون موضوع حضور ترکیه در نزدیکی مرزهای ما حل نشده است،.. اختیارات اقلیم کُردستان بر اساس قانون اساسی است و هیچ طرف رسمی مایل به سلب اختیارات اقلیم کُردستان نیست،.. سلب اختیارات از اقلیم کردستان مطرح نیست،.. مشکلات موجود میان اقلیم کُردستان و بغداد درباره بودجه و نفت است و مذاکرات برای دست‌یابی به راه‌حل همچنان ادامه دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید