رسانه‌های اسرائیل: توافق مبادله اسرا با حماس قبل از ماه رمضان امضا می‌شود

جیک سالیوان: اسرائیل، مصر، قطر و آمریکا به تفاهمی در مورد «چارچوب اساسی» مبادله اسرا به منظور اعلام آتش‌بس موقت، دست یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، چهارشنبه 9 اسفند اعلام کرد که میانجی‌های مصری و قطری توافق آتی در مورد مبادله اسرا میان حماس و اسرائیل، تأکید کردند که این توافق قبل از دهم مارس آینده، امضا خواهد شد.

طبق گفته این سازمان، میانجی‌های مصری و قطری با دادن این اطلاعات به ایالات متحده، تأکید کردند که این توافق قبل از آغاز ماه رمضان امضا خواهد شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تأکید کرد که اسرائیل، مصر، قطر و آمریکا به تفاهمی در مورد «چارچوب اساسی» مبادله اسرا به منظور اعلام آتش‌بس موقت، دست یافتند.

سالیوان، یکشنبه در اظهارات خود افزود که این توافق همچنان مورد مذاکره است و گفت‌وگوهای غیرمستقیم قطر و مصر با حماس، باید انجام شود.

لزوم حمایت از غیرنظامیان

سالیوان با این بیان که بایدن هنوز از طرح اسرائیل در مورد عملیات رفح مطلع نشده، افزود به‌باور واشینگتن، بدون وجود برنامه‌ای برای حفاظت از غیرنظامیان، عملیات رفح نباید اجرایی شود.

از سرگیری مذاکرات

این در حالی است که یک شبکه ماهواره‌ای مصری یکشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، دور دیگری از مذاکرات برای دستیابی به آتش‌بس موقت درغزه، در قاهره آغاز شد.

کانال «القاهره الاخباریه» به نقل از منابع مصری آورد مذاکراتی با حضور مقامات آمریکایی، اسرائیلی و حماس پس از این نشست برگزار خواهد شد.

این رسانه افزود:« مذاکرات وقفه در نوار غزه، از طریق جلساتی در سطح دست‌اندرکاران در دوحه وسپس در قاهره از سرگرفته شد».

«القاهره الاخباریه» به‌نقل از همین منابع آورد: «مذاکرات دوحه و قاهره با حضور دست‌اندرکارانی از مصر، قطر، آمریکا و اسرائیل و هیئتی از جنبش حماس، در جریان است».

اعزام هیئت اسرائیلی

از سویی شورای جنگ اسرائیل شنبه با اعزام هیئتی به قطر برای ادامه مذاکراتی موافقت کرد که در روزهای اخیر در پاریس به منظور دستیابی به توافق آتش‌بس موقت در غزه، شامل آزادی اسرا صورت گرفت.

هیئت اسرائیلی به ریاست دیوید بارنیا، رئیس «موساد»، جمعه برای پیگیری پیش‌نویس آتش‌بس موقت که در پایان ژانویه در پاریس با همتایان آمریکایی و مصری بارنیا و نخست‌وزیر قطر مورد بحث قرار گرفت، راهی پایتخت فرانسه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید