آمریکا حوثی‌ها‌ را به تشدید حملات و هدف گرفتن رهبران این گروه شبه‌نظامی تهدید می‌کند

مقامات آمریکایی‌ در تحولی جدید به گسترش مقابله با حوثی‌ها و تشدید حملات نه تنها علیه توانمندی‌‌های نظامی بلکه شامل هدف گرفتن رهبران این گروه شبه‌نظامی تهدید می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حوثی‌ها، طی ماه‌های گذشته، چالش‌های زیادی را برای آمریکایی‌ها و تجارت بین‌المللی ایجاد کرده‌اند و واشینگتن اکنون تهدید حوثی‌ها را خطری در حال تحول به سوی رویارویی با قدرت نظامی آمریکا می‌دانند.

آنچه در دو هفته اخیر باعث نگرانی ایالات متحده شده این است که این گروه یمنی حملات خود با موشک‌های بالستیک و پهپادها را علیه کشتیرانی در دریای سرخ، باب المندب و خلیج عدن بیش از پیش تشدید کرده‌اند.

اولین ارزیابی آمریکا این بود که حملات هوایی نیروهای آن در سه مرحله از ابتدای سال جاری برای ایجاد بازدارندگی در برابر حوثی‌ها کافی بوده و حمله به ایستگاه‌های راداری و مراکز فرماندهی و کنترل باعث تضعیف توان آن‌ها می‌شود.

واشینگتن پهپادهای شناسایی را در حریم هوایی مناطق حوثی مستقر کرد و اوایل ماه جاری توانست سکوهای موشک‌های آماده پرتاب حوثی را هدف قرار داده و مانع از انجام ده‌ها حمله این گروه یمنی شود.

حوثی‌ها حتی در برخی روزها از انجام هرگونه حمله خودداری کردند و آمریکا بر این باور بود که حریم هوایی را در کنترل دارد و توانمندی‌های نظامی حوثی‌ها را تضعیف کرده است.

تحول در میان شبه‌نظامیان حوثی

حوثی‌ها اما توانستند حملات خود به کشتی‌ها را با شدت بیشتری از سرگرفته و خسارات‌هایی به بار آوردند.

در همین راستا، «العربیه» به نقل از منابع نظامی آمریکا گزارش داد که حوثی‌ها به استتار عملیات خود روی آورده‌اند.

این منابع در ادامه توضیح دادند که گروه حوثی موفق شد تمرکز کنترل ترافیک هوایی ایالات متحده را با حرکت دادن کامیون‌هایی خالی از موشک گمراه کند، و یکی دیگر از کامیون‌های حوثی موشکی را که بر روی یک سکوی پرتاب در جای دیگری بارگیری شده بود را پرتاب کند.

حوثی‌ها همچنین موشک‌ها و کامیون‌ها را در ساختمان‌های مشکوک قرار می‌دادند و هنگام آماده‌سازی آن‌ها برای پرتاب، از ساختمان خارج می‌شدند و حمله را انجام می‌دادند، سپس در مدت کوتاهی به مخفیگاه خود بازمی‌گشتند که شناسایی هوایی آن برای آمریکا دشوار بود.

ادامه حملات آمریکا

منابع «العربیه» با تاکید بر عزم دولت آمریکا برای «مقابله» با حملات شبه‌نظامیان حوثی گفتند که چهارمین حمله هوایی انجام شده توسط نیروهای تحت امر ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در آخر هفته گذشته حاکی از اصرار جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و وزارت دفاع این کشور به ادامه حملات علیه پایگاه‌های حوثی‌ها تا نابودی توانمندی‌های نظامی آن‌ها و از بین بردن تهدیدهای آنها علیه ناوبری بین‌المللی و نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه است.

در این راستا وزارت دفاع آمریکا اذعان کرده که حوثی‌ها موشک‌ها و پهپادهای هوایی و دریایی زیادی در اختیار دارند و ضربه زدن به قابلیت‌های این گروه شبه‌نظامی در یک دور حملات یا طی یک دوره کوتاه زمانی اتفاق نمی‌افتد.

تهدیدهای لوید آستین

یکی از منابع در پاسخ به سوالی درباره میزان تسلیحات حوثی‌ها، به «العربیه» گفت: «یادتان هست وزیر دفاع آمریکا چه گفت؟» وی با یادآوری اینکه لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود: «من خیلی بیشتر تجهیزات و سلاح دارم.»

این منبع در ادامه به «العربیه» تاکید کرد که آمریکا پیش‌بینی می‌کند که رویارویی با شبه‌نظامیان حوثی برای مدتی طولانی ادامه خواهد یافت.

تهدید به هدف گرفتن رهبران حوثی‌

خطرناک‌ترین اظهاراتی که یکی از منابع به العربیه گفت این بود که آمریکایی‌ها هم آماده تشدید حملات خود علیه حوثی‌ها هستند و گفت:«اگر این گروه حمله کنند به آن‌ها پاسخ داده خواهیم داد و اگر به حملات خود ادامه دهند، به مراکز، رادارها و فرماندهی و کنترل آنها ضربه خواهیم زد و اگر ادامه دهند، همان کاری را که با عراق کردیم، با آنها انجام خواهیم داد و رهبران حوثی‌ها را تحت تعقیب قرار خواهیم داد».

این تهدید در چارچوب عملیات نظامی آمریکا در یمن معنای خاصی دارد، آمریکا تاکنون عمدا از ایجاد خسارات جانی در میان حوثی‌ها اجتناب کرده‌اند، اما اکنون از تشدید تنش‌ها صحبت می‌کند که به بمباران اپراتورهای حوثی‌ها رسیده است و پس از آن رهبران کودتاگر این گروه که مسئول حملات هستند و در تدارک پشتیبانی تسلیحاتی و آموزش با ایرانی‌ها در تعامل هستند را هدف قرار خواهد داد.

نباید از این اظهارات دریافت که واشینگتن خواهان چنین رویارویی است، ایالات متحده اصلاً خواهان رویارویی با حوثی‌ها نیست و بارها از آنها خواسته تا از حملات خود و تهدید علیه ناوبری و نیروهای آمریکایی در منطقه دست بردارند، همچنین بارها از ایران خواسته تا پشتیبانی نظامی و مالی خود از حوثی‌ها را متوقف کند و از آنها بخواهد تا از حملات خود دست بکشند تا از گسترش و تشدید تنش‌ها در منطقه جلوگیری شود.

به‌رغم این گروه حوثی تاکنون هیچ قصد خود را برای توقف حملات خود نشان نداده‌ است و برخلاف آن رهبران این گروه احساس می‌کنند که محبوبیت آنها و حمایت از این گروه در حال افزایش است.

از سوی دیگر، آمریکا احساس نمی‌کند که این نبرد در کوتاه‌مدت متوقف شود و واشینگتن از طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای می‌خواهد، که در مقابله با خطرات حوثی‌ها نقش فعال‌تری ایفا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید