«یونیفل» درباره «تحول نگران‌کننده» سطح تبادل‌آتش در مرزهای لبنان و اسرائیل هشدار داد

نیروی موقت حافظ صلح سازمان ملل در لبنان ابراز نگرانی کرد که با تشدید فزاینده تنش‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها میان دو طرف به مخاطره افتاده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی موقت صلح‌بان سازمان ملل متحد در لبنان (یونیفل)، سه‌شنبه 8 اسفند اعلام کرد که تشدید تنش‌های اخیر و گسترش سطح تبادل‌‌آتش بین اسرائیل و حزب الله، راه حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری میان دو طرف را به خطر می‌اندازد.

نیروی یونیفل با اشاره به گسترش و تشدید حملات، گفت که در چند روز گذشته شاهد «تحول نگران کننده» در سطح تبادل آتش در سراسر مرز میان اسرائیل و لبنان بوده است.

یونیفل در بیانیه‌ای اعلام کرد که این درگیری «جان تعداد بسیار زیادی از مردم را گرفته و خسارات شدیدی به منازل و زیرساخت‌های عمومی وارد کرده است. این در حالی است که معیشت مردم را به خطر انداخته و زندگی ده‌ها هزار غیرنظامی را در هر دو طرف خط آبی که توسط سازمان ملل بین دو کشور ترسیم شده، تغییر داده است.»

در این بیانیه هشدار داده شده که رویدادهای اخیر ممکن است راه‌حل سیاسی این درگیری را به خطر بیندازد و از همه طرف‌های ذی‌ربط خواسته شده تا «برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها تبادل آتش را متوقف کنند و فضا را برای یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک که بتواند ثبات را به مرزها بازگرداند و امنیت مردم این منطقه را تضمین کند، باقی بگذارند.»

ارتش اسرائیل روز دوشنبه اعلام کرده بود که حملاتی را در عمق لبنان انجام داده و پایگاه‌های حزب الله را در البقاع هدف قرار داده است، در حالی که این گروه کشته شدن دو تن از اعضای خود را تایید کرده است.

در همین راستا، رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که جنگنده‌های اسرائیلی برای اولین بار از زمان آغاز جنگ غزه به اطراف شهر بعلبک در شرق لبنان حمله کردند.

گروه حزب الله سه شنبه در پاسخ به حملات روز گذشته اسرائیل به حومه بعلبک، از شلیک 60 موشک کاتیوشا به یک پایگاه نظامی اسرائیل در جولان خبر داد، و یک پایگاه اسرائیلی را با موشک هدف قرار داد.

تشدید تنش‌ها در بیش از چهار ماه علاوه بر کشته شدن تعداد زیادی باعث شد ده‌ها هزار نفر از ساکنان دو طرف مرز، خانه‌های خود را تخلیه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید