پنتاگون: سرباز آمریکایی که در مقابل سفارت اسرائیل اقدام به خودسوزی کرده بود، جان باخت

این نظامی آمریکایی قبل از اقدام به خودسوزی گفت: «من دیگر در نسل‌کشی غزه شریک نخواهم بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دوشنبه 7 اسفند اعلام کرد یک سرباز نیروی هوایی این کشور که در آخر هفته مقابل سفارت اسرائیل در واشینگتن و در اعتراض به جنگ غزه اقدام به خودسوزی کرده بود، در بیمارستان جان باخت.

سخنگوی نیروی هوایی ایالات متحده با بیان این‌که هویت این فرد که «شب گذشته بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داده است» فاش نشده است، افزود: جزئیات تکمیلی 24 ساعت پس از اطلاع بستگان او ارائه خواهد شد.

در همین راستا، اداره پلیس متروپولیتن دوشنبه اعلام کرد که خلبان، آرون بوشنل 25 ساله اهل سن آنتونیو، تگزاس، بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

سازمان آتش‌نشانی پایتخت آمریکا در شبکه «ایکس» گزارش داد که پرسنل آمبولانس اندکی قبل از ساعت 13:00 (18:00 به وقت گرینویچ) در پاسخ به «تماس مبنی بر سوختن یک نفر در مقابل سفارت اسرائیل» به محل حادثه شتافتند، اما پس از ورود آن‌ها متوجه شدند که سرویس مخفی که وظیفه حفاظت از شخصیت‌های برجسته در ایالت آمریکا را بر عهده دارد، از قبل آتش را خاموش کرده بود.

سخنگوی نیروی هوایی بدون ارائه جزئیات بیشتری تایید کرد که این فرد یکی از اعضای فعال نیروی هوایی آمریکا است.

در نسل‌کشی غزه همدست نخواهم بود

نشریه آمریکایی «نیوزویک» در این‌باره گزارش داد: «بوشنل اندکی قبل از ساعت یک بعداز ظهر یکشنبه به سفارت رفت و پخش زنده خود را از پلتفرم پخش ویدئویی توییچ آغاز کرد.

این سرباز آمریکایی در این ویدیو گفت: «اسم من آرون بوشنل است و من یکی از اعضای فعال نیروی هوایی ایالات متحده هستم و دیگر در نسل‌کشی غزه شریک نخواهم بود». وی افزود: «من در آستانه شرکت در یک اقدام اعتراضی افراطی هستم، اما در مقایسه با آنچه مردم فلسطین به دست اسرائیلی‌ها شاهد بودند، اصلاً افراطی نیست.»

فریاد برای آزادی فلسطین

سپس گوشی را روی زمین گذاشت و در حالی که فریاد می‌زد «آزادی برای فلسطین» شروع به ریختن مواد قابل اشتعال روی بدن خود کرد و خود را به آتش کشید.

صدای فریاد افسران امنیتی بر سر مرد شنیده می‌شود و می‌پرسند: «می‌توانم به شما کمک کنم؟» و «روی زمین دراز بکش»، در حالی که پلیس دیگر می‌گفت: «ما به یک کپسول آتش نشانی نیاز داریم، نه اسلحه.»

به گزارش نیویورک تایمز، این ویدیو بعداً از پلتفرم حذف شد، اما مقامات مجری قانون یک کپی را به دست آوردند و بررسی کردند.

اظهارنظر سفارت اسرائیل

در همین راستا، سفارت اسرائیل اعلام کرد که در این حادثه هیچ یک از کارکنان آن آسیب ندیده و سرباز آمریکایی «ناشناس» است.

این اقدام به خودسوزی نظامی آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که اعتراضات در ایالات متحده علیه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه که در پاسخ به حمله بی‌سابقه هفتم اکتبر حماس به اسرائیل آغاز شده و بیش از چهار ماه است ادامه دارد، شدت گرفته است.

شایان ذکر است که بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه بر اساس اطلاعات رسمی اسرائیل، حماس در 7 اکتبر 2023 حمله غافلگیرانه‌ای را علیه پایگاه‌ها و شهرک‌های پیرامونی نزدیک به نوار غزه انجام داد که به کشته شدن 1160 نفر از شهروندان، دوتابعیتی‌ها و نظامیان اسرائیلی منجر شد.

در این حمله حدود 250 اسرائیلی به گروگان گرفته شده و به باریکه غزه منتقل شدند، که 105 نفر آن‌ها طی مراحلی از آتش‌بس موقت در اواخر ماه نوامبر گذشته آزاد شدند.

به گفته مقامات اسرائیلی هنوز 130 گروگان در غزه اسیر هستند که گمان می‌رود 29 نفر از آنها بر اثر بمباران‌ و ادامه جنگ کشته شده‌اند.

از سویی و بنا به گزارش وزارت بهداشت فلسطین در غزه، تهاجم هوایی، دریایی و زمینی اسرائیل به نوار غزه و محاصره کامل این باریکه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شده است تاکنون علاوه بر رقم زدن فاجعه‌ انسانی و مجروح شدن نزدیک به 70 هزار نفر به کشته شدن 29,692 فلسطینی اغلب آن‌ها از میان زنان و کودکان منجر شده‌ است.

ایالات متحده آمریکا، بزرگترین متحد اسرائیل، تاکنون سه بار از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کرد تا مانع از تصویب قطعنامه این شورا برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه شود.

این رویکرد آمریکا در حمایت از تهاجم متحد خود اسرائیل به نوار غزه مورد انتقادات گسترده‌ای در داخل و خارج از ایالات متحده قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید