سفر زلنسکی به سعودی برای گفت‌وگو با محمد بن سلمان درباره بحران میان روسیه و اوکراین

در چارچوب سفر رسمی رئیس جمهوری اوکراین به سعودی به روابط دوجانبه فی‌مابین دو کشور و تقویت همکاری‌ها و گفت‌وگوها پرداخته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، سه‌شنبه 8 اسفند در سفری رسمی به پادشاهی عربی سعودی وارد ریاض شد تا با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش «العربیه» در دیدار میان ولی‌عهد سعودی و رئیس جمهوری اوکراین در ریاض، روابط دوجانبه فی‌مابین دو کشور و تقویت همکاری‌ها، گفت‌وگوها و بحث در مورد یافتن راه‌حلی برای بحران اوکراین و روسیه بررسی می‌شود.

قرار است دو طرف درباره میانجی‌گری پادشاهی عربی سعودی در موضوع تبادل اسرای جنگ میان کییف و مسکو گفتگو کنند.

زلنسکی هنگام ورود به ریاض بر اتکای کشورش بر حمایت فعال و مداوم پادشاهی عربی سعودی جهت رسیدن به صلح تاکید کرد و نقش سعودی در روند آزادی اسرای اوکراینی را تحسین کرد.

زلنسکی در سکوی «ایکس» نوشت: «من وارد ریاض شدم تا با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی دیدار کنم».

رئیس جمهوری اوکراین، در ادامه افزود که این مذاکرات به «طرح صلح» پیشنهادی کی‌یف برای توقف عملیات نظامی روسیه و «بازگشت اسیران جنگی» بازداشت‌شده توسط مسکو که ریاض قبلاً در تسهیل آن «نقش داشته است» رسیدگی می‌کند.

ولادیمیر زلنسکی، در سالن سلطنتی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد از سوی شاهزاده محمد بن عبدالرحمن بن عبدالعزیز، معاون فرماندار منطقه ریاض، مساعد بن محمد العیبان، وزیر مشاور دولت و عضو شورای وزیران سعودی، شاهزاده فیصل بن عبدالعزیز بن عیاف، دبیر منطقه ریاض، محمد المسهر الجبرین، سفیر سعودی در اوکراین، آناتولی پترینکو، سفیر اوکراین در ریاض و فهد الصهیل، نماینده اداره تشریفات سلطنتی سعودی، مورد استقبال قرار گرفت.

زلنسکی دو روز پیش اعلام کرده بود که اوکراین یک طرح «روشن» برای ضد‌حمله جدید علیه نیروهای روسیه آماده کرده است، و تصریح کرد که نمی‌تواند جزئیات بیشتری را در این خصوص فاش کند.

رئیس جمهوری اوکراین افزون بر آن خاطرنشان کرد که کشورش امیدوار است که رهبران جهان طی چند ماه آینده در نشستی که در سوئیس برگزار خواهد شد، چشم‌انداز کییف برای صلح را بررسی و سپس این طرح را به روسیه ارائه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید