بایدن: اسرائیل در ماه رمضان عملیات نظامی در غزه را متوقف می‌کند

رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که تداوم شمار زیاد کشته‌‌های فلسطینی، اسرائیل را در معرض خطر از دست دادن حمایت بقیه جهان قرار می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس در غزه تا چهارم مارس آینده، اجرایی شود.

بایدن در سفر به نیویورک در پاسخ به سئوالی پیرامون تاریخ احتمالی آغاز آتش‌بس اسرائیل و حماس گفت: «مشاور امنیت ملی به من می‌گوید که ما نزدیک هستیم و هنوز به پایان نرسیده‌ایم. امیدوارم تا دوشنبه آینده آتش‌بس برقرار شود».

او با این بیان که اسرائیل موافقت کرده است اقدامات نظامی در نوار غزه را در ماه رمضان متوقف کند، هشدار داد که با تداوم شمار زیاد کشته‌‌های فلسطینی، اسرائیل در معرض خطر از دست دادن حمایت بقیه جهان است.

بایدن در اظهاراتی به «ان‌بی‌سی» گفت که اسرائیل متعهد شده، قبل از تشدید حملاتش برای نابودی حماس، شرایط را برای تخلیه فلسطینیان از رفح فراهم سازد.

به‌گفته او توافق اصولی بر سر آتش‌بس میان دو طرف در زمان آزادی گروگان‌ها وجود دارد. بایدن افزود: «ماه رمضان نزدیک است و توافقی اسرائیلی‌ها بر سر عدم فعالیت نظامی در طول ماه رمضان وجود داشت تا به خودمان فرصت بدهیم، همه گروگان‌ها را بیرون بکشیم».

تاکید بلینکن بر صلح پایدار

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا طی تماس تلفنی با ایمن الصفدی، همتای اردنی خود بر تعهد ایالات متحده برای دستیابی به صلح پایدار از طریق تشکیل کشور مستقل فلسطین و در عین حال تضمین امنیت اسرائیل، تاکید ورزید.

طبق گفته ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بلینکن با تاکید بر اهمیت تضمین عدم گسترش بیشتر جنگ اسرائیل و حماس، به‌ویژه در دوره منتهی به ماه رمضان، خاطرنشان ساخت که فلسطینی‌ها نباید با کوچ اجباری از غزه یا کرانه باختری، آواره شوند.

بلینکن در تماس تلفنی خود با الصفدی همچنین در مورد تلاش‌های مستمر آمریکا در فشار بر اسرائیل برای توقف خشونت شهرک‌نشینان علیه فلسطینیان کرانه باختری، گفت‌وگو کرد.

دو هدف مهم آمریکا

میلر دوشنبه 7 اسفند در مصاحبه با «العربیه» تاکید کرد دو موضوع بسیار مهم وجود دارد که واشینگتن در تلاش است برای کاهش رنج فلسطینیان به آن دست یابد. نخست افزایش ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه و تداوم آن به‌منظور رساندن عملی این کمک‌ها به نیازمندان است که در سطوح بسیار دقیق فنی با همکاری دولت مصر، اسرائیل و شرکای بین‌المللی منطقه‌ای، در حال انجام است.

به‌گفته میلر، موضوع بعدی، پیاده‌شدن وفقه بشردوستانه به منظور تسهیل ورود مقدار بیشتری از کمک‌ها به غزه است و واشینگتن در انتظار موافقت حماس با این موضوع است.
میلر افزود که در صورت موافقت حماس به طرح آتش‌بس موقت، گام بلندی برای کاستن از دردو ورنج مردم فلسطین برداشته خواهد شد.

این مقام مسئول آمریکایی در عین حال تاکید کرد که کشورش از مفاد طرح نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص رفح(عملیات زمینی) مطلع نشده است و از طریق گزارش‌های مطبوعاتی در جریان قرار گرفته است.

طبق گفته میلر مسئولان آمریکایی مذاکرات مفصلی با دولت اسرائیل در خصوص عملیات زمینی در رفح که واکنش‌های تند بین‌المللی را در خصوص این طرح به‌دنبال داشته، نداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید