امیدواری آمریکا و بریتانیا نسبت به نقش چین در ترغیب تهران برای مهار حملات حوثی‌ها

استاد دانشگاه ملی واشینگتن به خبرگزاری «العالم العربی»: هدف حملات هوایی آمریکا – بریتانیا، تضعیف قدرت نظامی حوثی‌ها است ولی این حملات تاثیری بر عزم و اراده سیاسی آنها در ادامه اقدامات برای متوقف‌کردن تردد کشتی‌ها در دریای سرخ ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود تکذیب‌های مکرر ایران در دست‌داشتن در حملات گروه‌های تحت حمایت خود علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، ناظران بر این باورند که تهران در این تشدید تنش در سطح منطقه دست دارد که هدف از آن، ارسال پیام‌هایی در چندین راستا است.

دیوید دی روش، افسر پیشین ارتش آمریکا و استاد کنونی در مرکز خاور نزدیک و جنوب آسیا مطالعات پیشرفته در دانشگاه ملی واشینگتن به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که آمریکا و بریتانیا، نسبت به اعمال فشار پکن بر تهران برای توقف حملات حوثی‌ها علیه کشتیرانی در دریای سرخ امیدوارند.

دی روش دوشنبه 7 اسفند به این روزنامه گفت که هدف حملات هوایی آمریکا – بریتانیا، تضعیف قدرت نظامی حوثی‌ها است ولی این حملات تاثیری بر عزم و اراده سیاسی آنها در ادامه اقدامات برای متوقف‌کردن تردد کشتی‌ها در دریای سرخ ندارد.

به‌گفته دی روش، این حملات بر مبنای این نظریه انجام می‌شود که بازدارندگی نظامی حوثی‌ها می‌تواند به ثبات منطقه‌ای بیانجامد، اگرچه به‌نظر او این رویکرد راهبردی نشان می‌دهد که نیروهای ائتلاف از حمله به مراکز فرماندهی و کنترل حوثی‌ها خودداری کرده‌اند.

لزوم فشار چین بر تهران

او افزود: «ائتلاف امیدوار است که طرفی که منافعی در تجارت جهانی دارد، به‌ویژه چین، تهران را برای مطالبه توقف حملات از حوثی‌ها، زیر فشار قرار دهد.»

دی روش خاطرنشان کرد، چین که تکیه زیادی بر تجارت بین‌المللی دارد، می‌تواند به ایرانی‌ها بگوید که این حملات باید متوقف شود.

به‌گفته دی روش، چین بزرگترین شریک تجاری ایران است و حمایت‌های زیادی را برای این کشور در سازمان ملل و دیگر عرصه‌ها تامین می‌کند و تا این لحظه هم کشتی‌های چینی، هدف حملات مستقیم حوثی‌ها قرار نگرفته‌اند.

گروه حوثی از نوامبر گذشته بیش از 45 مورد حمله پهپادی و موشکی را علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده و مدعی است که این کشتی‌ها، عازم بنادر اسرائیل بوده و یا در مالکیت اشخاص اسرائیلی هستند.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، یا ایجاد اختلال در ترافیک جهانی کشتیرانی، نگرانی از تورم جهانی را افزایش داد و چندین شرکت را مجبور کرد سفرهای خود را از طریق دریای سرخ متوقف کرده و مسیر طولانی‌تر با هزینه بالاتر و دور زدن آفریقا را ترجیح دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید