آمریکا و بریتانیا جانشین فرمانده سپاه قدس و یک مقام حوثی را تحریم کردند

این تحریم‌های آمریکایی و بریتانیایی همچنین مالک و اپراتور کشتی مورد استفاده در انتقال محموله‌های کالاهای ایرانی و فروش آن‌ها برای حمایت از حوثی‌ها و نیروی قدس ایران را شامل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آمریکا و بریتانیا، سه‌شنبه 8 اسفند، از اعمال تحریم‌هایی علیه محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و یکی از اعضای گروه حوثی‌ مورد حمایت ایران در یمن خبر دادند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحریم‌ها همچنین مالک و اپراتور کشتی مورد استفاده در انتقال محموله‌های کالاهای ایرانی و فروش آن‌ها برای حمایت از حوثی‌ها و نیروی قدس ایران را شامل می‌شود.

این وزارتخانه افزود: فلاح زاده «به عنوان افسر در سپاه پاسداران ایران در سوریه در طول جنگ داخلی سوریه خدمت می‌کرد که در جریان آن در نبردهای حلب شرکت کرد که باعث وارد آوردن خسارت‌های عظیم و کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان شد.»

بر اساس این بیانیه، فلاح‌زاده همچنین پیش از این به عنوان رئیس یک شرکت وابسته به یک مجموعه مرتبط با سپاه پاسداران ایران که پروژه‌هایی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار را مدیریت می‌کند، خدمت می‌کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین با بیان اینکه نیروی قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران و حوثی‌ها در فروش کالاهای ایرانی به خریداران خارجی برای کسب درآمد جهت تامین مالی عملیات شبه‌نظامیان حوثی نقش دارند، خاطرنشان کرد که بخش بزرگی از این فعالیت‌ها از طریق شبکه مالی با مدیریت یک نماینده حوثی مقیم ایران و تحت حمایت سپاه پاسداران انجام می‌شود.

بر اساس این بیانیه، تحریم‌های جدید شامل ابراهیم الناشری، یکی از اعضای گروه حوثی می‌شود که از عملیات‌های مسلحانه این گروه حمایت می‌کند.

وزارت خارجه بریتانیا نیز به نوبه خود اعلام کرد که هدف تحریم‌های مشترک آن با واشینگتن «توقف فعالیت‌های این گروه شبه‌نظامی یمنی است که با تنش‌آفرینی ثبات را در سراسر منطقه خاورمیانه تضعیف می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده است که اعمال تحریم‌های بیشتر علیه شبه‌نظامیان حوثی‌ به دلیل اقدامات بی‌ثبات‌کننده این گروه است که با تشدید و ادامه حملات علیه کشتیرانی در دریای سرخ، « صلح و امنیت و ثبات را در یمن و منطقه تهدید می‌کنند.

در این بیانیه به اظهارات اخیر دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا اشاره شده است که گفته «حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران غیرقابل قبول و غیرقانونی است و تهدیدی علیه زندگی بی‌گناهان و آزادی دریانوردی است.»

دیوید کامرون طی اظهارات خود در این‌باره گفته بود:«رژیم [ایران] به دلیل حمایت‌های نظامی گسترده‌ای که به حوثی‌ها ارائه می‌کند، در ارتباط با این حملات مسئول است».

وزیر خارجه بریتانیا همچنین تاکید کرد: «کسانی که به دنبال تضعیف ثبات منطقه هستند باید بدانند که بریتانیا و متحدانش در اقدام به مقابله با آن‌ها تردید نخواهند کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید