سنتکام: حوثی‌ها یک نفتکش آمریکایی را مورد حمله قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا در پی ادامه تنش‌ها و حملات به کشتیرانی در دریای سرخ از آغاز جنگ در غزه، از یک حمله جدید خبر داد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، در بیانیه صبح دوشنبه 7 اسفند در رسانه اجتماعی «ایکس» از حمله گروه حوثی‌های یمن با یک موشک بالستیک ضد کشتی که به احتمال زیاد تانکر نفتی «ام وی تورم تور» آمریکایی حامل مواد شیمیایی با پرچم آمریکا در 5 اسفند در خلیج عدن را هدف قرار داده بود، خبر داد.

Advertisement

این ستاد افزود، حمله هیچ آسیبی وارد نکرد و موشک در آب‌ سقوط کرد.

سه پهپاد

این ستاد در همان روز از سرنگونی دو پهپاد بر فراز دریای سرخ در دفاع از خود خبر داد و گفت، سومین پهپاد به احتمال زیاد به دلیل نقص فنی سقوط کرده است.

سنتکام تاکید کرد، این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی در این آبراه مهم بین‌المللی و به منظور ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری است.

این حملات حوثی‌ها پس از حمله دو روز پیش نیروهای آمریکایی و بریتانیایی که حدود 18 هدف حوثی‌ها در یمن از جمله انبارهای زیرزمینی تسلیحات، تاسیسات ذخیره موشک، سامانه‌های هوایی پهپاد، سامانه‌های دفاع هوایی، رادارها و بالگردها را هدف قرار داده، صورت گرفت.

همچنین حوثی‌های مورد حمایت ایران یک‌شنبه 6 اسفند به انجام عملیات بیشتری در دریای سرخ و عرب تهدید کردند.

از آغاز جنگ 7 اکتبر 2023 در نوار غزه، تنش در چندین جبهه در لبنان، سوریه، عراق و یمن تشدید شده است.

بیش از 45 کشتی

گروه شبه‌نظامیان حوثی از نوامبر گذشته بیش از 45 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری به گمان همکاری و ارتباط با اسرائیل انجام دادند.

شبه‌نظامیان حوثی جمعه تهدید کردند که تنگه باب المندب از مهم‌ترین آبراه‌های جهان را به‌طور کلی خواهد بست که حدود 10% تجارت اروپا و آسیا از این آبراه عبور می‌کند.

حملات این گروه، ترافیک جهانی کشتیرانی را مختل و ترس از تورم جهانی را افزایش داد، شرکت‌های زیادی مسیر خود از دریای سرخ را به آفریقای جنوبی که مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تر است تغییر دادند.

همچنین این نگرانی را تشدید کرد که پیامدهای جنگ اسرائیل و حماس که نزدیک به 5 ماه است ادامه دارد، خاورمیانه را بی‌ثبات و درگیری را گسترش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید