هشدار واشینگتن نسبت به طرح تخلیه رفح توسط ارتش اسرائیل

سالیوان: بایدن هنوز از طرح اسرائیل در مورد عملیات رفح مطلع نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که اسرائیل، یکشنبه 6 اسفند، تهدید خود مبنی بر حمله زمینی به شهر رفح در جنوب نوار غزه را به‌رغم مذاکرات جاری برای دستیابی به وقفه جدید، تکرار کرد، دفتربنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر از ارائه طرحی از سوی ارتش برای «تخلیه» غیرنظامیان این شهر خبر داد.

دفتر نتانیاهو، دوشنبه 7 اسفند در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که ارتش «طرحی برای تخلیه ساکنان از مناطق جنگی غزه و همچنین طرحی برای عملیات‌های آینده(حمله به رفح)» را به شورای جنگ ارائه کرد.

هشدار آمریکا

از سویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه در مصاحبه با «ان‌بی‌سی» در هشدار نسبت به هرگونه عملیات در رفح گفت که به‌باور واشینگتن، بدون وجود برنامه‌ای برای حفاظت از غیرنظامیان، عملیات رفح نباید جلو برود.

سالیوان افزود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هنوز از طرح اسرائیل در مورد عملیات رفح مطلع نشده است.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای غربی و عربی هشدار داده‌اند که هرگونه حمله به رفح انباشته از 1.4 میلیون آواره فلسطینی، منجر به بروز فاجعه‌ای بزرگ‌تر خواهد شد.

مکان امن وجود ندارد

سازمان ملل نیز هشدار داد که هیچ مکان امنی در کل نوار غزه وجود ندارد و به همین دلیل آوارگان رفح قابل انتقال‌دادن نیستند و صحبت در این خصوص، خیال‌بافانه است.

مصر هم که در مجاورت نوار غزه قرار دارد، نسبت به حمله زمینی به رفح هشدار داد و آن را کوچ اجباری فلسطینیان دانست.

این درحالی است که وضعیت انسانی اکثریت 2.2 میلیون نفری اهالی نوار غزه، دچار فروپاشی کامل شده تا حدی که به‌گفته سازمان ملل، در معرض «قحطی جمعی» قرار دارند؛ به‌خصوص که ورود کمک‌ها منوط به موافقت اسرائیل است و کمک‌های اندکی که از گذرگاه رفح می‌رسد را به‌دلیل ویرانی و جنگ در شمال نوار غزه، نمی‌توان به این منطقه انتقال داد.

طبق گزارش «فرانس‌پرس» به دلیل کمبود مواد غذایی، اهالی در حال ترک شمال غزه به سمت مرکز آن هستند که حدود 300 هزار نفر را در خود جای داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید