سعودی: ساکنان غزه در معرض هولناک‌ترین نقض‌های حقوق بشری قرار می‌گیرند

فیصل بن فرحان درباره پیامدهای فاجعه‌بار هرگونه حمله اسرائیل به شهر رفح هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی با تاکید بر مخالفت پادشاهی عربی سعودی با استانداردهای دوگانه در تعامل با جنگ در غزه، برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه را خواستار شد.

وزیر خارجه سعودی در رابطه با تحولات جاری در باریکه غزه همچنین جامعه بین‌المللی را به پذیرش مسئولیت‌ها و عمل به وظایف آن فراخواند.

به گزارش «العربیه» فیصل به فرحان دوشنبه هفتم اسفند طی سخنانی در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت که ساکنان غزه در معرض هولناک‌ترین نقض‌های حقوق بشری قرار می‌گیرند.

بن فرحان همچنین درباره پیامدهای فاجعه‌بار هرگونه حمله اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه هشدار داد.

او نیز بر اهمیت ساز‌وکارهای مناسب برای دستیابی شورای حقوق بشر به اهداف آن تاکید کرد.

شاهزاده بن فرحان ضمن انتقاد از تعامل با استانداردهای دوگانه در ارتباط با جنگ در غزه و ابراز مخالفت ریاض نسبت به چنین رویکردی در عرصه بین‌المللی، بر حمایت سعودی و اصرار آن بر ضرورت برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه تاکید کرد.

وزیر خارجه سعودی همچنین ابراز نگرانی کرد که هدف گرفتن آژانس امدادرسان «آنروا» و متوقف کردن کمکرسانی‌ این نهاد سازمان ملل، به فلسطینی‌ها آسیب می‌زند.

شایان ذکر است که بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه بر اساس اطلاعات رسمی اسرائیل، حماس در 7 اکتبر 2023 حمله غافلگیرانه‌ای را علیه پایگاه‌ها و شهرک‌های پیرامونی نزدیک به نوار غزه انجام داد که به کشته شدن 1160 نفر از شهروندان، دوتابعیتی‌ها و نظامیان اسرائیلی منجر شد.

در این حمله حدود 250 اسرائیلی به گروگان گرفته شده و به باریکه غزه منتقل شدند، که 105 نفر آن‌ها طی مراحلی از آتش‌بس موقت در اواخر ماه نوامبر گذشته آزاد شدند.

به گفته مقامات اسرائیلی هنوز 130 گروگان در غزه اسیر هستند که گمان می‌رود 29 نفر از آنها بر اثر بمباران‌ و ادامه جنگ کشته شده‌اند.

از سویی و بنا به گزارش وزارت بهداشت فلسطین در غزه، تهاجم هوایی، دریایی و زمینی اسرائیل به نوار غزه و محاصره کامل این باریکه که در پاسخ به حمله هفتم اکتبر حماس آغاز شده است تاکنون علاوه بر رقم زدن فاجعه‌ انسانی و مجروح شدن نزدیک به 70 هزار نفر به کشته شدن 29,692 فلسطینی اغلب آن‌ها از میان زنان و کودکان منجر شده‌ است.

ایالات متحده آمریکا، بزرگترین متحد اسرائیل، تاکنون سه بار از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کرد تا مانع از تصویب قطعنامه این شورا برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید