انتقاد تند گوترش از رویکرد شورای امنیت در قبال غزه

دبیر کل سازمان ملل: شورای امنیت، نیازمند بازبینی جدی ترکیب و رویکرد کاری خود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر گستردگی نقض حقوق بشر در همه نقاط جهان، خاطرنشان کرد که طبق قوانین بین‌المللی، اعمال مجازات دسته‌جمعی و بازداشت گروگان‌ها، جنایت محسوب می‌شود.

گوترش، دوشنبه 7 اسفند در افتتاحیه پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت که نبود موضع از سوی شورای امنیت در قبال غزه و اوکراین، اقتدار این شورا را به شکلی «مرگبار» تضعیف کرده است.

او با بیان این که جهان باید تعهد خود را نسبت به قوانین حقوق بشر تجدید کرده و ناقضان آن را پاسخگو سازد، خاطرنشان کرد: «شورای امنیت، نیازمند بازبینی جدی ترکیب و رویکرد کاری خود است.

به‌گفته گوترش، حمله همه‌جانبه اسرائیل به رفح، آخرین میخ بر تابوت برنامه‌های کمک‌رسانی خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد در بیستم ژانویه جاری تاکید کرده بود که به دلایل بشردوستانه از فراخوان خود برای آتش‌بس فوری در نوار غزه، عقب‌ نخواهد نشست.

این در حالی است که طبق گزارش وزارت بهداشت فلسطین، از زمان آغاز حملات زمینی و هوایی اسرائیل به نوار غزه در 7 اکتبر گذشته تاکنون دست‌کم 29 هزار فلسطینی غالبا کودک و زن کشته شدند.

سازمان جهانی بهداشت نیز شرایط غیرانسانی حاکم بر 2.4 میلیون نفر اهالی غزه و نبود نیازهای اساسی زندگی برای آنها را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید