واشینگتن از دستیابی به تفاهمی درباره آتش‌بس موقت در غزه و تبادل اسرا خبر داد

سالیوان: این توافق هنوز در دست مذاکره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که اسرائیل، مصر، قطر و آمریکا درباره «ویژگی‌های اساسی» معامله تبادل اسرا به منظور اعلام آتش‌بس موقت در غزه دست یافتند.

سالیوان در اظهاراتی شامگاه یکشنبه افزود که این توافق هنوز در دست مذاکره است و باید گفتگوهای غیرمستقیم میان قطر و مصر با حماس انجام شود.

او همچنین گفت که بایدن هنوز از طرح اسرائیل در مورد عملیات رفح مطلع نشده و واشنگتن معتقد است بدون وجود برنامه‌ای برای حفاظت از غیرنظامیان، عملیات رفح نباید پیش برود.

در پی از سرگیری مذاکرات در دوحه با هدف دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه، یک شبکه ماهواره‌ای مصری روز یکشنبه به نقل از منابع آگاه مصری گزارش داد دور دیگری از مذاکرات در قاهره با حضور مقامات آمریکایی، اسرائیلی و حماس برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، مذاکرات دوحه و قاهره با حضور متخصصانی از مصر، قطر، آمریکا و اسرائیل و هیئتی از جنبش حماس در جریان است.

شورای جنگ اسرائیل روز شنبه با ارسال هیئتی به قطر برای ادامه مذاکرات اخیر پاریس و با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه که شامل آزادی اسرا نیز می‌شود، موافقت کرد.

این هیئت اسرائیلی به ریاست دیوید بارنیا، رئیس موساد، روز جمعه برای پیگیری پیش‌نویس آتش‌بس که در پایان ژانویه در پایتخت فرانسه با همتایان آمریکایی و مصری وی و نخست وزیر قطر مورد بحث قرار گرفت، راهی پاریس شد.

با این حال نگرانی‌ها درباره حمله احتمالی اسرائیل به شهر رفح افزایش یافته است. این شهر حداقل یک میلیون و 400 هزار نفر، که بیشتر آنها از آوارگان جنگ غزه هستند، را جای داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید