موافقت کابینه جنگ اسرائیل با ادامه مذاکرات آتش‌بس موقت

شورای جنگ اسرائیل شامگاه شنبه جلسه خود را با بررسی مسائل مربوط به مذاکرات پاریس به پایان رساند و با اعزام هیئتی به دوحه در روزهای آینده موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال خوش‌بینی شکننده دو روز گذشته در خصوص نتایج نشست‌های پاریس پیرامون معامله اسرا میان اسرائیل و حماس و وقفه در نوار غزه، شورای جنگ اسرائیل با اعزام هیئتی به قطر در آینده نزدیک به منظور ادامه گفت‌وگوها با هدف دستیابی به یک توافق وقفه جدید، موافقت کرد.

تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه شنبه 5 اسفند در گفت‌وگو با شبکه اسرائیلی«ان 12» اعلام کرد: «هیئت از پاریس بازگشته است، چه‌بسا زمینه‌ای برای حرکت به طرف توافق وجود داشته باشد».

هانگبی در عین حال خاطرنشان کرد: «البته چنین توافقی به معنای پایان جنگ نیست».

شورای جنگ اسرائیل شامگاه شنبه جلسه خود را با بررسی مسائل مربوط به مذاکرات پاریس به پایان رساند و با اعزام هیئتی به دوحه در روزهای آینده موافقت کرد.

هیئتی اسرائیلی به ریاست دیوید بارنیا، رئیس موساد، جمعه گذشته برای پیگیری پیش‌نویس آتش‌بس موقت که در پایان ژانویه در پاریس با همتایان آمریکایی و مصری او و نخست وزیر قطر مورد بحث قرار گرفت، راهی پایتخت فرانسه شد.

موافقت با آزادی 40 گروگان

جزئیات کم فاش‌شده در مورد این جلسات، حاکی از آن است اسرائیل پس از پافشاری بر لزوم آزادی همه گروگان‌ها، احتمالا با آزادی تنها 40 گروگان موافقت خواهد کرد.
این درحالی است که اسرائیل همچنان، آتش‌بس دائمی در نوار غزه را رد می‌کند و بر «ریشه‌کن کردن و محو هرگونه حضور حماس» در غزه پس از پایان جنگ، پافشاری می‌کند.

وضعیت وخیم رفح

تا روشن‌شدن نتایج مذاکرات، رفح همچنان در انتظار حمله نظامی قریب‌الوقوع اسرائیل در زمانی است که سازمان ملل نسبت به وقوع فاجعه انسانی در این شهر که صدها هزار آواره را در خود جای‌داده، هشدار می‌دهد.

همزمان نتانیاهو نیز روز گذشته ضمن تاکید بر لزوم حمله به رفح، خاطرنشان کرد که کابینه جنگ برای موافقت با نقشه‌های عملیاتی این حمله شامل تخلیه غیرنظامیان به مناطق امن، تشکیل جلسه خواهد داد.

به‌گفته بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، هیچ مکان امنی در کل نوار تحت محاصره غزه وجود ندارد و گفته‌های مقامات اسرائیلی درباره آن، توهمی بیش نیست.

دست‌کم 1.4 میلیون نفر در رفح، در چادرها یا حتی پارک‌ها و خیابان‌های عمومی پس از آواره‌شدن اکثر آنها در پی حملات و بمباران در شمال و مرکز غزه انباشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید