حماس: به تغییرات پیش رو در دولت خودگردان توسط عباس اهمیتی نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اظهارات متناقض فتح و حماس در مورد تشکیل یک دولت تکنوکرات فراگیر فلسطینی، یک منبع حماس روز یکشنبه به العربیه گفت که حماس به تغییرات پیش رو در دولت خودگردان توسط محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین اهمیتی نمی‌دهد.

این منبع با اشاره به اینکه حماس خواهان تشکیل یک دولت ملی فلسطین با اجماع همه جناح‌ها است، افزود: «محمد اشتیه به عنوان نخست‌وزیر دولت خودگردان می‌رود و عباس فردی فاسدتر از او می‌آورد».

این منبع خاطرنشان کرد: «دولت بعدی باید وظایف مشخص و یک دوره زمانی موقت داشته باشد» و افزود:«هیات ما در مسکو درباره تشکیل دولت ملی برای یک دوره مشخص و با وظایف مشخص بحث خواهد کرد».

واکنش فتح

در واکنش به این اظهارات، حسین حمایل سخنگوی فتح تاکید کرد که دولت جدید تشکیل نشده و نخست وزیر آن هنوز تعیین نشده است.

سخنگوی فتح روز یکشنبه به العربیه گفت که «تشکیل دولت جدید پاسخی به خواسته‌های آمریکا نیست.» او افزود: «رایزنی‌ها در خصوص نام نخست‌وزیر همچنان ادامه دارد و پس از تکمیل رایزنی‌ها این موضوع اعلام خواهد شد.»

حمایل همچنین با اشاره به اینکه «حماس نباید مانعی برای بازسازی غزه باشد»، خاطرنشان کرد که ر«هبران حماس اظهارات و بیانیه‌های متناقضی صادر می کنند.»

او با اشاره به اینکه «اظهارات رهبران حماس خدمتی به مردم نوار غزه نمی‌کند»، تصریح کرد: «حماس قبل از موفقیت در هر گفتگویی، اظهاراتی را برای جلوگیری از ایجاد راه حل منتشر می‌کند.»

در حالی که منابع آگاه به «العربیه» گفتند دولت خودگردان فلسطین به نخست‌وزیری محمد اشتیه، بعد از یک هفته استعفای خود را اعلام خواهد کرد تا دولتی فراگیر با مشارکت حماس تشکیل شود، یک منبع از حماس وجود گفتگو با فتح درباره دولت آینده را تکذیب کرد.

به گفته برخی منابع، واشینگتن برای متحد کردن کرانه باختری و غزه به دست یک دولت فراگیر فلسطینی در مرحله پساجنگ غزه، به طرف‌های مختلف فشار می‌آورد.
اخیرا در محافل فلسطینی صحبت‌هایی از حکومت وحدت ملی که همه جناح‌ها از فتح تا حماس و بقیه گروه‌ها، مطرح شده است.

از مهم‌ترین شخصیت‌های پیشنهادی برای نخست وزیری دولت جدید، نام «محمد مصطفی» رئیس صندوق سرمایه‌گذاری فلسطین مطرح شده است.
این در حالی است که اسرائیل مشارکت جنبش «حماس» در مدیریت آینده غزه را کاملا رد می‌کند و بارها رهبران و فرماندهان این جنبش را به سرکوب، ترور یا دستگیری تهدید کرده است.
قابل ذکر است، موضوع اداره نوار غزه در مرحله پساجنگ، گره مهمی در مذاکرات جاری برای آتش بس طولانی در غزه ایجاد کرده است. همچنین به یکی از موارد اختلافی تل آویو و واشینگتن تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید