اظهارات متناقض فتح و حماس درباره دولت «تکنوکرات» آینده در فلسطین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که منابع آگاه به «العربیه»گفتند دولت خودگردان فلسطین به نخست‌وزیری محمد اشتیه، بعد از یک هفته استعفای خود را اعلام خواهد کرد تا دولتی فراگیر با مشارکت حماس تشکیل شود، این منبع از حماس وجود گفتگو با فتح درباره دولت آینده را تکذیب کرد.

با این حال، عبدالفتاح دوله، سخنگوی جنبش «فتح» در مصاحبه با «العربیه» یک‌شنبه 6 اسفند تاکید کرد، فتح مخالفتی با تشکیل دولت تکنوکرات ندارد.

او با اشاره با اینکه درباره اعضای پیشنهادی دولت جدید هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده، افزود: «ماموریت دولت آینده، اداره امور همه فلسطینی‌ها خواهد بود و نه دولتی جناحی یا حزبی.»

به گفته دوله «هیچ صحبتی با حماس برای پیوستن به سازمان آزادی‌بخش فلسطین صورت نگرفته و اولویت، توقف جنگ است.»
هم زمان، یک منبع آگاه نزدیک به حماس به «العربیه» با تاکید بر اینکه هیچ گفت‌وگوی رسمی درباره دولت آینده با فتح صورت نگرفته، گفت: «اولویت کنونی، توقف جنگ، خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه و کمک‌رسانی به مردم است.»
این منبع ادامه داد: «پس از آن می‌توان از دولت توافق ملی صحبت کرد که در دوره انتقالی تا برگزاری انتخابات، بازسازی و مدیریت امور مردم را به عهده بگیرد.»
گفتنی است از مهم‌ترین شخصیت‌های پیشنهادی برای نخست وزیری دولت جدید، نام «محمد مصطفی» رئیس صندوق سرمایه‌گذاری فلسطین مطرح شده است.

دولت خودگردان فراگیر

به گفته برخی منابع، واشینگتن برای متحد کردن کرانه باختری و غزه به دست یک دولت فراگیر فلسطینی در مرحله پساجنگ غزه، به طرف‌های مختلف فشار می‌آورد.
اخیرا در محافل فلسطینی صحبت‌هایی از حکومت وحدت ملی که همه جناح‌ها از فتح تا حماس و بقیه گروه‌ها، مطرح شده است.
این در حالی است که اسرائیل مشارکت جنبش «حماس» در مدیریت آینده غزه را کاملا رد می‌کند و بارها رهبران و فرماندهان این جنبش را به سرکوب، ترور یا دستگیری تهدید کرده است.
قابل ذکر است، موضوع اداره نوار غزه در مرحله پساجنگ، گره مهمی در مذاکرات جاری برای آتش بس طولانی در غزه ایجاد کرده است. همچنین به یکی از موارد اختلافی تل آویو و واشینگتن تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید